Даниела Арсовска нов претседател на ССК


8 копии

Даниела Арсовска е новиот претседател на Сојузот на стопански комори (ССК), откако на гласањето во четвртокот доби 232 гласа пред нејзиниот противкандидат Мирче Чекреџи кој доби 152 гласа. Даниела Арсовска, досегашен претседател на Услужна комора, а пред гласањето изјави дека ќе работи во насока на создавање на подобри услови за работа и развој на микро, малите и средни претпријатија. „Ќе се залагам за организациски развој на Сојузот, економски раст на компаниите, нивно институционално и вонинституционално помагање, иницирани законски измени и двојно зголемување на бројот на членството. Минатата година, за 12 месеци Услужната комора успеа двојно да го зголеми бројот на членови. Се надевам дека овој успех ќе го постигнеме и на ниво на Сојузот”, рече Арсовска. Досешаниот претседател Златко Калеников функцијата за извршуваше пет ипол години. Тој порача дека приоритет на новиот претседател треба да биде развој на гранските комори и групации. Сојузот брои осум стопански комори, 19 групации и преку 1.500 членки.
| | веќе видена | слични
5 копии

Бизнисмените избраа Сојузот на стопански комори на Македонија, на вчерашното редовно годишно Собрание на кое присуствуваа над 500 членови, ја избра Данела Арсовска за претседател на Сојузот во следните две години. Арсовска е член на Управниот одбор на ССК и претседател на Услужната комора. На претседателската функција во ССК претходно беше Златко Калеников. - Ќе се залагам за организациски развој на ССК, економски раст на компаниите, иницирање на законски измени и двојно зголемување на членството. Минатата година, Услужната комора со која јас раководат, двојно го зголеми бројот на членови и реализира голем број на активности. Се надевам овој успех ќе го постигнеме и на ниво на ССК, изјави Данела Арсовска. Арсовска се заблагодари за довербата и ги охрабри сите членови на ССК да продолжат да придонесуваат со својот ангажман во јакнењето на Сојуз на стопански комори на Македонија, со што ќе инвестираат и во иднината на сопствените компании.
| | веќе видена | слични

Даниела Арсовска е првата жена претседател, која ќе застане на чело на Сојузот на стопански комори на Македонија, во следните две години. Даниела Арсовска го замени досегашниот претседатл на Сојузот, Златко Калеников, а избрана е на денешното годишно Собрание на Сојузот. „Ќе се залагам за организациски развој на Сојузот, економски раст на компаниите, иницирање на законски измени и двојно зголемување на членството.“ изјави Арсовска. Арсовска додаде дека за време на нејзиното претседателствување во Услужната комора, двојно го зголеми бројот на членови и реализира голем број на активности. Истиот успех се надева дека ќе се постигне и во Сојузот. Таа се заблагодари за довербата и ги охрабри сите членови на ССК да продолжат да придонесуваат со својот ангажман во јакнењето на Сојуз на стопански комори на Македонија, со што ќе инвестираат и во иднината на сопствените компании.
| | веќе видена | слични

Златко Калеников си заминува од претседателската функција на Сојузот на стопански комори. На неговата позиција доаѓа Даниела Арсовска како прва жена претседател и ќе биде на челната позиција во следните две години. Таа беше избрана на денешното годишно Собрание на Сојузот. „Ќе се залагам за организациски развој на Сојузот, економски раст на компаниите, иницирање на законски измени и двојно зголемување на членството.“ изјави Арсовска.
| | веќе видена | слични

Сојузот на стопански комори ќе бара од Владата решенија со кои домашните инвеститори ќе добијат предност пред странските Повторно млад кадар на чело на Сојузот на стопански комори. Членовите на ССК решија, сепак, довербата да и' ја дадат на Даниела Арсовска, досегашна претседателка на Услужната комора, која била предложена од шест од вкупно осум комори, а нејзин противкандидат беше поранешниот заменик-претседател на ССК, Мирче Чекреџи. Арсовска освои 232 гласа, а Чекреџи 152 гласа. Тој уште пред да почне седницата на Собранието отворено порача дека се кандидирал само за да им покаже на младите дека нема ништо страшно ако има конкуренција во изборот на прв човек на Комората. „Досега имаше еден кандидат и тоа се покажа како недемократска процедура. Како основач на ССК и нејзин член се пријавив за да им покажам на младите дека нема ништо страшно ако има демократија. И ако не бидам избран за претседател, ќе останам член на ССК, а мојот мотив за да се кандидирам беше да се создаде демократски амбиент“, истакна ...
| | веќе видена | слични

Данела Арсовска е новата претседателка на Сојузот на стопански комори. Таа во наредните две години ќе ги води бизнисмените. Главен приоритет ќе биде да ја засили кондицијата на фирмите. Со 232 гласа Арсовска го победи нејзиниот против кандидат Мирче Чекреџи, кој доби 152 гласа. Арсовска беше претседател на Услужна комора, а пред гласањето изјави дека ќе работи во насока на создавање на подобри услови за работа и развој на микро, малите и средни претпријатија. „Ќе се залагам за организациски развој на Сојузот, економски раст на компаниите, нивно институционално и вонинституционално помагање, иницирани законски измени и двојно зголемување на бројот на членството. Минатата година, за 12 месеци Услужната комора успеа двојно да го зголеми бројот на членови. Се надевам дека овој успех ќе го постигнеме и на ниво на Сојузот“, рече Арсовска. Сојузот брои 8 стопански комори, 19 групации и преку 1.500 членки.
| | веќе видена | слични

Даниела Арсовска, досегашен претседател на Услужна комора, а пред гласањето изјави дека ќе работи во насока на создавање на подобри услови за работа и развој на микро, малите и средни претпријатија. „Ќе се залагам за организациски развој на Сојузот, економски раст на компаниите, нивно институционално и вонинституционално помагање, иницирани законски измени и двојно зголемување на бројот на членството. Минатата година, за 12 месеци Услужната комора успеа двојно да го зголеми бројот на членови. Се надевам дека овој успех ќе го постигнеме и на ниво на Сојузот", рече Арсовска. Досешаниот претседател Златко Калеников функцијата за извршуваше пет ипол години. Тој порача дека приоритет на новиот претседател треба да биде развој на гранските комори и групации. Сојузот брои осум стопански комори, 19 групации и преку 1.500 членки.
| | веќе видена | слични

Жена-бизнисменка ќе раководи со Сојузот на стопански комори на Македонија. Како што веќе објави Фактор , Даниела Арсовска денеска и официјално ја доби поддршката за претседателската функција. Со 232 гласа го победи нејзиниот противкандидат Мирче Чекреџи кој освои 152 гласа на годишната седница на Собранието на оваа организација. Досегашната претседателка на Услужната комора најави дека ќе работи во насока на создавање на подобри услови за работа и развој на микро, малите и средни претпријатија. „Ќе се залагам за организациски развој на Сојузот, економски раст на компаниите, нивно институционално и вонинституционално помагање, иницирани законски измени и двојно зголемување на бројот на членството“, нагласи таа. Чекреџи уште на самиот почеток на седницата истакна дека се кандидира само за да покаже дека нема ништо страшно во конкуренцијата – досега за претседател на ССК секогаш се кандидирал само еден кандидат. „Како основач на ССК и нејзин член се пријавив за да им покажам на младите дека нема ништо страшно ...
| | веќе видена | слични

 Арсовска   беше  член на Управниот одбор и претседател на Услужна комора. Пред  гласањето  таа изјави дека  доколку биде избрана  ќе работи  во насока на  создавање на подобри услови за работа и  развој на  микро, малите и средни  претпријатија. „Ќе се залагам за организациски развој на Сојузот, економски раст на компаниите, нивно институционално и вонинституционално помагање, иницирани законски измени и двојно зголемување на бројот на членството. Минатата година, за 12 месеци Услужната комора успеа двојно да го зголеми бројот на членови. Се надевам дека овој успех ќе го постигнеме и на ниво на Сојузот,  изјави  Даниела Арсовска нов претседател на ССК.   Вториот кандидат  Мирче Чекреџи изјави дека како член на  комората  и понатау ќе работи  на подобрување на состојбите во македонската економија. „Болките што го мачат македонското стопанство се неликвидноста,    државните органи да плаќаат ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на стопански комори добива нов Претседател. Наследникот на Златко Калеников се избира меѓу двајца кандидати: Данела Арсовска, која е актуелна претседателка на услужната комора и Мирче Чекреџи, досегашен заменик - претседател на сојузот. Право на глас имаат над илјада компании - членки на Сојузот, а за прв пат гласањето е тајно.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и ...
сите 217 | | | веќе видена

Комисијата за финансирање и за буџет денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година, на шестото продолжение на седницата кое треба ...
сите 152 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 44 | | | прочитана: 1094 | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, би можел да биде дел од европскиот Суперкуп на УЕФА во Скопје, и покрај најавите дека ќе го прескокне ...
сите 69 | | | веќе видена

Постојано гледаме фотографии од Марјана Станојковска која пали и жари, но оваа сигурно не сте ја виделе. Убавата лото-девојка на само 14 години, фотографијата ...
сите 17 | | | веќе видена

-Кривичните постапки на СЈО се тенденциозни и политички мотивирани. Сите акции кои ги превзема СЈО се во насока на оцрнување на раководството на ВМРО-ДПМНЕ по ...
сите 100 | | | веќе видена

Жалбите за предметот „Тендери“ ќе се разгледуваат денеска во Апелацискиот суд - Скопје. Обвинета е поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 295 | | | прочитана: 920 | веќе видена

Сите знаеме колку е стресно кога седиме некаде на гости, шетаме надвор или сме на одмор, а постојано се прашуваме во главата дали сме заклучиле, дали болјерот ...
сите 29 | | | прочитана: 1264 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Даниела Арсовска нов претседател на ССК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: