Глас на Америка

Клучните каматни стапки се очекува да се зголемат кон средината на декември, од рекордно ниското ниво од почетокот на финансиската криза во 2008-та Клучната мерка за инфлацијата во САД забележа благ раст во октомври, зголемувајќи ги шансите Централната банка да ги зголеми каматните стапки. Според владин извештај, за месец септември цените се покачиле за две десетини од процентот. Настрана од цените на електричната енергија и храната, изминатава година е забележано зголемување на цените во малопродажбата за 1,9 проценти, што е близу до предвидувањата на Федералните резерви од два процента. Експертите велат дека умерена и рамномерна инфлација им овозможува на семејствата и компаниите подобро да го планираат купувањето на домови и опрема, што помага во економскиот растеж. Претставници на Централната банка соопштија дека би сакале да видат мало зголемување на инфлацијата, пред да се решат на зголемување на каматните стапки. Клучните каматни стапки се очекува да се зголемат кон средината на декември од рекордно ...
сите 37 | | | веќе видена

Пред фудбалскиот натпревар Германија-Холандија властите откриле сомнителен предмет во стадионот по што го евакуирале објектот Пријателскиот фудбалски натпревар меѓу репрезентациите на Холандија и Германија, што требаше да се одигра во Хановер, е откажан бидејќи во стадионот бил пронајден сомнителен предмет. Германската полиција веднаш не го идентификувала предметот. Натпреварот е откажан на помалку од два часа пред почетокот и само четири дена по смртоносните напади во Париз, при што беа убиени преку 120 лица, а преку 350 се повредени. Стадионот во Хановер има капацитет од 49.000 посетители. Еден од нападите во Париз беше изведен исто така пред фудбалски стадион. Германската канцелрака Ангела Меркел и неколку владини министри требаше да присуствуваат на вечерашниот натпревар, во знак на солидарност со Франција. Двајца холандски министри, коишто допатуваа во Германија токму за спортскиот настан, мораа со следниот лет да се вратат во нивната земја. Некои фудбалски навивачи коишто пристигнале порано и ...
сите 74 | | | веќе видена

Лидерите од 21 економија и други шефови на држави и влади, ќе бидат дел од овонеделниот влијателен Азиско-пацифички самит за економска соработка (АПЕК). Претседателот Барак Обама вети помош на азиско-пацифичките сојузници да ја зајакнат крајбрежната безбедност, како дел од разговорите со лидерите на главниот град на Филипините, Манила. Белата куќа соопшти нов пакет-помош до 259 милиони долари во рок од две години, вклучувајќи и 79 милиони за Филипините, 40 милиони за Виетнам, 21 милион за Индонезија и 2,5 милиони долари за Малезија. Тврдењата на Пекинг за територијална контрола на регионот, резултираше со зголемени тензии со околните земји. Лидерите од 21 економија и други шефови на држави и влади, ќе бидат дел од овонеделниот влијателен Азиско-пацифички самит за економска соработка (АПЕК). Иако Кина не е членка на АПЕК, на самитот присуствува и претседателот Ши Џинпинг. Администрацијата на претседателот Обама соопшти дека во фокусот е трговијата, иако напорите за сузбивање на милитантите на Исламската ...
сите 4 | | | веќе видена

Првиот човек на руската безбедносна служба додаде дека во авионот на Метроџет имало импровизирана експлозивна направа. Првиот човек на Руската федерална безбедносна служба, Александар Бортников, изјави дека минатомесечното смртоносно уривање на рускиот патнички авион над Синајскиот Полуостров, било терористички акт и дека во остатоците и багажот, бил пронајден експлозив. Бортников додаде дека се работи за импровизирана експлозивна направа, изработена од еден килограм Ти-Ен-Ти. Федералната безбедносна служба најави награда од 50 милиони долари за информација којашто би водела кон апсење на одговорните лица. Претседателот Владимир Путин вети дека ќе го пронајде и казни кој и да е одговорен и повика на руските партнери да помогнат во обидите за идентификување на сторителите. Во уривањето на авионот на Метроџет на 31-ви октомври, загинаа сите 224 патници и членови на екипажот. Милитанти поврзани со организацијата Исламска држава соопштија дека го извеле нападот, а бројни странски влади изразија верување дека ...
сите 97 | | | веќе видена

Државниот секретар на САД ова го изјави во Париз, по средбата со францускиот претседател Франсоа Оланд. Државниот секретар Џон Кери вели дека организацијата Исламска држава, ќе почувствува, цитираме, уште поголем притисок“ во наредните неколку недели, додека САД, Франција и други сојузници ги интензивираат своите напори против милитантите. Кери ова го изјави во Париз, по средбата со францускиот претседател Франсоа Оланд, при што беше дискутирано за различните начини за поголема ефикасност на владите во справувањето со Исламската држава. Средбата се случи неколку дена по нападите во Париз, во коишто загинаа најмалку 129 лица. Претседателот Оланд вети дека ќе цели на милитантите во Сирија без милост. Тој кажа дека нападите врз Париз биле планирани токму во оваа земја. Во меѓувреме, француското Министерство за внатрешни работи соопшти дека изминатата ноќ биле извршени 128 рации. Претходно, бил извршен уште поголем број рации, при што уапсени се 23 лица, а на 100 други им е одреден домашен притвор. Властите ...
сите 44 | | | веќе видена

„Јас нема да преземам чисто политичка акција, за Америка да изгледа силна...Стратегијата која ја употребуваме е вистинската“, изјави Обама. Американскиот претседател Барал Обама рече дека нападите на Париз биле „ужасен удар“ во борбата против Исламската држава, но, нагласи дека би било погрешно да се испратат американски копнени сили во Блискиот исток да се борат против милитантите. Обраќајќи се на крајот на самитот на Г-20 во Турција, Обама ја бранеше американската воздушна кампања во Ирак и Сирија за поддршка на локалните борци во долгогодишниот конфликт со Исламската држава, која ја нарече „лице на злото“. Обама рече дека САД хипотетички можат да испратат 50.000 копнени трупи во Сирија за да ги совладаат бунтовниците на Исламската држава. Но, оваа стратегија не може да биде крајно решение затоа што Сирија не е под окупација на САД, а и терористички закани има на други места во Блискиот исток и југоисточна Азија. Тој се противеше на употребата на копнени трупи во минатото, и ги одби повикувањата за ...
сите 7 | | | веќе видена

Во видеото кое се појави на социјалните медиуми во понеделникот, ИСИС се заканува дека сите земји вклучени во воените операции против милитантната група ќе ја доживеат истата судбина како Франција. Лицето кое се обраќа во видеото посебно го издвои главниот град на САД. „Сите земји кои учествуваат во крстоносната кампања, еден ден, поскоро или подоцна, ќе се соочат со истото како што се соочи Франција“, изјави лицето во видеото. „Ние ја уништивме Франција во нејзиниот сопствен двор во Париз, и се колнеме во Божјиот ред дека ќе го уништуваме срцето на Америка, во Вашингтон“. Гласот на Америка не можеше независно да ја потврди веродостојноста на видеото. Засега нема коментар од властите на САД.
| | веќе видена

x Како одговор на терористичкиот напад во Париз од екстремистичка група, Исламска држава, некои републиканци зборуваат за растечката вознемиреност на Американците во врска со терористичките закани и ја критикуваат администрацијата на Обама за она на што тие гледаат како несоодветна реакција. На телевизиска програма „Морнинг Џо“ на МСНБЦ американскиот сенатор Френк Лангфорд од Оклахома ја обвини администрацијата на Обама за потценување на Исламската држава и нејзините борци, кои ја преземале контролата во клучни области во Ирак и Сирија и натрупале фондови да водат војна на повеќе фронтови. „Се справуваме лекомислено", рече Лангфорд, кој е член на сенатската Комисија за домашна безбедност. „Тие се во војна со нас, така што подобро би било да одговориме", додаде тој, истакнувајќи дека американските власти сега спроведуваат истраги за екстремисти „во сите 50 сојузни држави“. На истата емисија претседателскиот кандидат Доналд Трамп повика да се засили надзорот врз џамиите. Водителот и поранешен републикански ...
сите 16 | | | веќе видена

Во организацијата на Обединета македонска дијаспора наградите беа врачени на гала-вечера, пред бројни дипломати, претставници на медиуми и членови на македонската дијаспора од сите делови на САД Доделени годишните награди на ОМД во Чикаго i ▶ ▶ 0:00:00 ⇱ ▶ ▶ X 16.11.2015 Доделени годишните награди на ОМД во Чикаго На традиционалната годишна средба на македонската дијаспора во САД, што викендов се одржа во Чикаго, беа доделени награди на тројца поединци кои според ОМД оставиле белег во промовирањето на македонската кауза и придонеле во зачувувањето и ширењето на македонскиот глас ширум светот. Професорот Виктор Фридман, долгогодишен шеф на Катедрата за словенски јазици и литеритури на Универзитетот во Чикаго беше одликуван со престижната Награда за животно дело. Режисерот Милчо Манчевски е добитник на Наградата на ОМД за македонско културно наследство, а бизнисменката од Чикаго, Катрина Марков, замина со Наградата за исклучителен успех во полето на бизнисот со нејзината компанија за производство на чоколади ...
| | веќе видена

Refugees „Армијата на Република Македонија и Управувачкиот комитет да ги преземат сите потребни мерки во случај на промена на ситуацијата на теренот, во смисла на можни ограничувања на протокот на мигранти во другите држави во Европа, кон кои тие се упатуваат“, е еден од заклучоците на седницата на Советот за безбедност која во саботата ја свика претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов поради безбедносната состојба на границите на Македонија, особено по терористичките напади во Париз и можните нови предизвици кои пред државата ќе ги постави повеќемесечната криза со бегалците. x Советот за безбедност изразил најостра осуда за терористичките напади во Париз и длабоко и искрено сочувство до граѓаните на Франција, а било заклучено и дека безбедносните служби реферирале за потенцијални закани со кои се соочува регионот и за мерките што македонските институции и странските, партнерски служби ги преземаат за нивно спречување. Советот за безбедност утврдил дека досега во однос на бегалската криза, ...
сите 163 | | | веќе видена

Полицијата привела 23 лица и ставила во куќен притвор уште сто осомничени. Француските власти привеле 23 лица во полициски рации низ државата по петочните напади во Париз, а властите велат дека го идентификувале осомничениот осмислувач на нападите. Белгиски државјанин од мароканско потекло Абделхамид Абауд е именуван како можен главен заговарач на нападите кои убија 129 луѓе. Белгиските власти го барале Абауд порано годинава за неуспешен терористички напад врз полицијата. Во Франција, министерот за внатрешни работи во понеделник кажа дека преку ноќта биле изведени 170 полициски рации. Како дополнение на приведените, повеќе од 100 лица биле ставени во куќен притвор. Во неделата, француски борбени авиони лансирале масивни воздушни напади на цели на Исламската држава во градот Рака во Сирија, уништувајќи командна постојка и камп за тренинг.
сите 27 | | | веќе видена

Двајцата лидери се сретнале на маргините на економскиот самит на Г-20 во Турција САД велат дека американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Владимир Путин во неделата се согласиле за потребата од политичка транзиција предводена од Сирија, преговори со посредство на ОН и примирје за ставање крај на четиригодишната војна во Блискиот исток. Двајцата лидери имале 35-минутна средба во Анталија, Турција, на маргините на самитот на Г-20, што Белата куќа го нарече „конструктивен разговор“, за разлика од често антагонистиччките разговори што ги имале двајцата лидери. Советникот за надворешни работи на Владимир Путин, Јури Ушаков, рече дека рускиот лидер имал „многу детален разговор“ со Обама. Од Белата куќа изјавија дека Обама и Путин „забележуваат дипломатски напредок“ постигнат во последниве недели за време на разговорите во Виена.
сите 19 | | | веќе видена

Претседателот Барак Обама кажа дека САД се со Франција во борбата против тероризмот. Францускиот претседател Франсоа Оланд ги затвори границите на државата по серијата напади низ Париз кои во петокот навечер убија десетици лица. Во телевизиско обраќање Оланд прогласи вонредна состојба неколку часа по нападите. Претставник на француската полиција за Гласот на Америка кажа дека 67 лица биле потврдени мртви во нападите на ресторани и во близина на стадион. Официјални лица велат дека најмалку 15 лица биле убиени во концертна сала и земени неколку десетини заложници. Подоцна, истрели се слушнале во централен Париз. Експлозијата во бар близу националниот стадион северно од Париз се случила во време додека Франција била домаќин на фудбалски натпревар со Германија. Се јавува за неколку мртви во нападот. Оланд го гледал натпреварот и бил евакуиран. Американскиот претседател Барак Обама нападите ги нарече “незамислив обид за тероризирање цивили”. Во телевизиско обраќање во петокот навечер, тој кажа дека САД се со ...
сите 35 | | | веќе видена

Откако дел до медиумите објавија дека наводно, македонските власти се под притисок на ЕУ и на Високиот комесаријат на УН за бегалци – УНХЦР, да дозволат изградба на нови бегалски кампови за 30.000 бегалци, таквите најави денес ги демантираа Канцеларијата на УНХЦР во Скопје и македонскиот Центар за управување со кризи - ЦУК. x Според Канцеларијата на УНХЦР, засега ќе функционираат единствено Прифатниот центар во Гевгелија, на македонско - грчката и транзитниот пункт на Табановце, на македонско - српската граница. Според изјавата од Канцеларијата УНХЦР, тие како хуманитарна организација би изградиле и нови кампови за бегалците, на барање на Унијата и на налог на македонските власти, но засега, немало такви најави. Исто така, и Центарот за управување со кризи соопшти дека само постоечките две локации, остануваат како опција за бегалците и мигрантите, и дека нема најави за изградба на нови кампови. x Иако според медиумските шпекулации, ЕУ наводно ветила финансиска помош за Македонија за поставување на три ...
сите 39 | | | веќе видена

Како министер за внатрешни работи избран со Одлуката за избор на членови на Владата на РМ, врз основа на законските овластувања, информирам дека сите пренесени овластувања од министрите за внатрешни работи кои раководеле со МВР до денот на донесувањето на наведената одлука за избор на членови на Владата на Република Македонија, престануваат да важат, пишува во известувањето. Со реакција на својот ФБ профил се огласи поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.Техничкиот министер Оливер Спасовски само по неполни 24 часа од стапување на функција направи хаос во Министерството за внатрешни работи, спротивно од законот доцна попладнево испратил итна телеграма до сите вработени дека им ги одзема ингеренциите, напиша на својот ФБ профил Јанкуловска. Во одбрана на Спасовски застана неговата партија СДСМ. Тие во соопштение изјавија дека Спасовски во МВР не создава хаос туку дека го средува затекнатиот хаос. Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат ...
сите 43 | | | веќе видена

Разговорите на лидерите започнуваат во недела Лидерите на 20-те светски најголеми економски сили, Групата 20, почнувајќи во недела, ќе имаат дводневна средба која ќе се одржи во Анталија, Турција, и ќе разговараат за соработка во економијата и данокот на промет, мигрантската криза и климатската промена. Што е Г-20? Г-20, кратенка за „Група од дваесет“, е меѓународен форум на владите и гувернерите на централните банки од 20-те најголеми економиски сили. Членки се 19 поединечни држави: Аргентина, Австралија, Бразил, Канада, Кина, Франција, Германија, Индија, Индонезија, Италија, Јужна Кореја, Мексико, Русија, Саудиска Арабија, Јужна Африка, Турција, Велика Британија и САД, заедно со Европската унија. ЕУ е застапена од Европската комисија и Европската централна банка. Земјите на Г-20 претставуваат 85 проценти од светската економија и две-третини од светската популација. Кој ќе присуствува? Американскиот претседател Барак Обама, рускиот претседател Владимир Путин, британскиот премиер Дејвид Камерон, ...
сите 131 | | | веќе видена

Американската армија вели дека изведувала рутинска мисија во меѓународен простор Официјални власти за одбрана на САД изјавија дека два бомбардери Б-52 летале блиску до оспоруваните острови во Јужното Кинеско Море на почетокот на неделава и добиле усно предупредување од Кинезите за време на летањето. Портпаролот на Министерот за надворешни работи на Кина, во петокот рече дека Пекинг се спротивставил на „акцијата за поткопување на кинескиот суверенитет и безбедност под изговор на слобода на авионски сообраќај и надлетување.“ Американската армија изведувала рутинска операција која е наречена „слобода на авионски сообраќај“ во Јужното Кинеско Море, кадешто Пекинг има територијални претензии. Поморските тензии се очекува да бидат главен фокус на разговорите следната недела кога претседателот Барак Обама ќе патува во регионот за да се сретне со лидерите од регионот, како дел од Азиско-пацифичкиот самит.
сите 134 | | | веќе видена

Британскиот милитант бил мета на напад со беспилотно летало во Сирија Американската армија потврди дека извршила воздушни напади целејќи на „Џихидистот Џон“, познатиот британски милитант од Исламската држава кој што се појави во неколку видео-пораки на Ју-Тјуб како обезглавува западни заложници. Официјални лица не можат веднаш да потврдат дали во нападот со беспилотно летало во самопрогласениот главен град на Исламската држава, Рака, во Сирија, тој е убиен. Западни разузнавачки служби го идентификуваат како Мохамед Емвази. Виши американски лица кои сакаа да останат анонимни го опишаа нападот како чиста мета врз возило во кое се наоѓал Емвази, подвлекувајќи дека најверојатно е убиен. Сириската опсерваторија за човекови права, која ја следи војната во Сирија, соопшти дека нејзини извори индицираат оти виш британски член на раководството на Исламската држава е меѓу загинатите четворица милитанти при американскиот воздушен напад. Сепак, ниту од оваа организација не можеа да потврдат дали се работи за ...
сите 6 | | | веќе видена

Курдски борци со поддршка од коалиционите воздушни сили веќе една недела целат на мети на Исламската држава Курдските борци поддржани од американски воздушни напади велат дека повторно заземале позиции во северниот ирачки град Синџар, додека ја продолжуваат големата офанзива за заземање на стратешкиот град од рацете на милитантите на Исламската држава. Иако Исламската држава доживеа голем удар по последната воена операција, бегалците во Синџар коишто живеат во Турција не се чувствуваат сигурни да се вратат во своите домови. „Милитатните од Исламската држава ги убија сите нашите деца и мажи. Ги киднапираа нашите жени. Се плашиме да се вратиме. Нема мир во градот. Тие ги уништија нашите домови. Не е безбедно да се вратиме“, коментираат бегалци од Синџар во Турција. Милитантите од Исламската држава го зазедоа Синџар во август 2014-та и го принудија малцинството Јазиди да замине од градот. Борбени авиони предводени од колицијата на чело со САД вршат воздушни напади повеќе од една недела. Но, засега борците од ...
сите 4 | | | веќе видена

Во САД има пораст на овој тренд, дури и младите земаат повеќе лекови против болести поврзани со прекумерната тежина Зошто Американците земаат се повеќе лекови на рецепта i ▶ ▶ 0:00:00 ⇱ ▶ ▶ X 12.11.2015 Зошто Американците земаат се повеќе лекови на рецепта Американците земаат лекови на рецепта повеќе од кога и да е порано, за третман на болести како дијабетесот и високиот крвен притисок, болести коишто во голем дел можат да бидат спречени. Ова е особено присутно меѓу постарите лица, од 65 години, нагоре. Но, во студијата биле опфатени и многу помлади лица, почнувајќи од 20-годишна возраст, по што научниците дошле до слични резултати. Еден од најчесто употребуваните лекови е статин којшто го намалува ризикот од мозочен удар, срцев удар и други компликации на срцето, кај лица со дијабетес и срцеви заболувања. Студијата открила во моментов, овој лек го земаат речиси осум проценти од сите возрасни лица во САД. „Кога ќе ги разгледаме 10-те најчесто употребени лекови во 2011 и 2012-та година, повеќето од нив ...
сите 10 | | | веќе видена

next