Кралев: Не прифаќаме етнички чисти паралелки

Не се прифатливи етнички чистите паралелки, вели министерот за образование Панче Кралев, во врска со барањата за етнички чисти паралелки во училиштата во интервју за “Радио слободна Европа“, пренесува Нетпрес. “Не можеме да прифатиме етнички чисти паралелки. Ние веќе долго време работиме на концептот на интегрирано образование, бараме начини како континуирано и на терен да најдеме методи и инструменти кои ни се на располагање за да ги подобриме условите, меѓутоа и да ја подобриме комуникацијата меѓу засегнатите страни во образованието во ваков вид средини“, вели Кралев во врска со проблемот за барање на етнички чисти паралелки. “Бојкотот нема да го реши проблемот, мора да се има постојана комуникација и со општината и со директорите и со министерството“, додава Кралев. Тој вели дека во министерство нема да прифатат бојкот на настава како решение за каков било проблем. “Имаме комуникација со општините, како и со директорите на училиштата, така што не постои проблем за кој не можеме да најдеме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како Министерство не се согласуваме и нема да прифатиме бојкот на настава како решение за каков било проблем, вели министерот за образование и наука Панче Кралев во интервју за Радио Слободна Европа. - Имаме комуникација со општините, како и со директорите на училиштата, така што не постои проблем за кој не можеме да најдеме решение. Ги разбираме потребите на општините, меѓутоа методите на бојкот не се тие кои треба да се применуваат во вакви ситуации. Не можеме да прифатиме етнички чисти паралелки, посочува Кралев. Ние, нагласува, веќе долго време работиме на концептот на интегрирано образование, бараме начини како континуирано и на терен да најдеме методи и инструменти кои ни се на располагање за да ги подобриме условите, меѓутоа и да ја подобриме комуникацијата меѓу засегнатите страни во образованието во ваков вид средини. - Како што кажав, бојкотот нема да го реши проблемот, мора да се има постојана комуникација и со општината и со директорите и со Министерството, потенцира Кралев. Во врска со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 220 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 620 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кралев: Не прифаќаме етнички чисти паралелки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: