Пешевски: Ќе се зголеми бројот на промоторите

Актуелната владина стратегијата за привлекување на странски инвестиции во земјава е одлично поставена, смета Владимир Пешевски, вицепремиер задолжен за економски прашања. Според него, во делот на нејзината операционализација, секогаш е можно да се направат одредени подобрувања, иако во изминатиов период тоа веќе е сторено.- Одредени закони се изменети, а ќе следи измена и на уште неколку - најавува Пешевски. Тој вели дека е интензивиран начинот на којшто работат промоторите во странските држави, а наскоро ќе се зголеми и нивниот број. Се прават одредени организациски промени во Агенцијата за странски инвестиции, при што во одредени земји ќе има повеќе промотори.-Се планира засилување на тимот што е директно задолжен за привлекување странски инвестиции - вели Пешевски и додава дека овие промени не може веднаш да дадат резултат, но се очекува наскоро тоа да стане реалност.Тој укажа дека во моментов се преговара со квалитетни компании, при што очекува резултатите да бидат позитивни. Пешевски сепак, смета дека ...
| | веќе видена | слични

Нови обиди за привлекување странски инвеститори. Власта верува дека има добра стратегија, сепак ќе носи нови законски решенија, во лов на инвеститори ќе ангажира и повеќе промотори во странство, ќе се редизајнира концептот. Не се соопштуваат конкретни чекори, Пешевски тврди оти има план. - Ќе се промовираат нови промотори, ќе се засилува тимот во Агенцијата за странски инвестиции, е имаме и нови законски решенија, рече Владимир Пешевски, вицепремиер. До септември, а во услови на криза, во Македонија влегле инвестиции со вкупна вредност од 103 милиони евра. Во исто време 20 економски промотори ја нудеа Македонија како привлечна дестинација. Сега се обучуваат уште 6 нови. За опозицијата, власта сепак нема концепт како да ги зголеми инвестициите. - Владата ништо не презема да ја поправи оваа слика, се однесува како ној во песок, вели Јован Манасијевски, ЛДП. Експертите, подолго коментираат дека нереално е земјата да очекува инвестициски бум. - Колку и да очекуваме голем прилив на странски инвестиции не треба ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пешевски: Ќе се зголеми бројот на промоторите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: