Пари - Милионите од ММФ натрупаа надворешен долг

Вкупниот надворешен бруто-долг на земјава се зголеми на 4,4 милијарди евра во првиот квартал од годинава, што е за 300 милиони евра повеќе од пред три месеци кога долгот беше 4,1 милијарди евра. Главната причина за таквиот пораст е повлекувањето на 220 милиони евра од ММФ во март, за кои до ден-денес нема никакви официјални податоци колку точно и за што се потрошени. Тоа што се гледа од податоците на Народна банка е дека од девизните депозити досега, каде се парите на ММФ, се потрошени минимум 60 милиони евра. - Првата причина поради која расте долгот е задолжувањето на Владата, а втората причина се кредитите што мајките-фирми им ги дадоа на своите ќерки во Македонија. Но, проблемот е што тие пари не се користат за продуктивни цели, така што нивното враќање ќе биде потешко. Ако за две години има вонредни избори, на кои ќе загуби оваа влада, тогаш не треба да се грижи за начинот на кој ќе го врати долгот. Ќе враќаат граѓаните. Се што гледаме во центарот на градот Скопје ќе треба да се врати. Наместо да ...
| | веќе видена | слични

Државниот долг пораснал за 217 милиони евра само за еден месец. Поточно, во мајскиот извештај за долгот на централната Влада јасно се гледа дека се повлечени парите од Меѓународниот монетарен фонд. Имено, заклучно со април годинава, надворешниот долг на Владата изнесувал 1,147 милијарди евра, а вкупниот долг 1,679 милијарди евра, додека на крајот од мај надворешниот долг пораснал на 1,380 милијарди евра, а вкупниот долг се зголемил на 1,896 милијарди евра. Сепак, најновите податоци за долговите на државата не покажуваат дали тие пари се и потрошени. „Дали се потрошени парите од ММФ можат да кажат само Министерството за финансии и НБМ бидејќи тие имаат увид во сите сметки. Од мајскиот извештај на Финансии за долгот на централната Влада може само да се види зголемувањето на долгот, кој, според сумата, најверојатно, го означува повлекувањето на парите од Фондот“, објаснува поранешниот министер за финансии, Никола Поповски. Министерството за финансии уверува дека повлечените 220 милиони евра од ММФ само се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Грчиот весник „Катимерини” отрки дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција (МИА) сменила дел од она што го изјавил ...
сите 126 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 91 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 37 | | | веќе видена

Струга, 22. септември 2018 (ИНПРЕС) – Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „разбојништво“, Секторот за внатрешни работи од Охрид, до ...
сите 99 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 81 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 92 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Милионите од ММФ натрупаа надворешен долг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: