Пари - Милионите од ММФ натрупаа надворешен долг

Вкупниот надворешен бруто-долг на земјава се зголеми на 4,4 милијарди евра во првиот квартал од годинава, што е за 300 милиони евра повеќе од пред три месеци кога долгот беше 4,1 милијарди евра. Главната причина за таквиот пораст е повлекувањето на 220 милиони евра од ММФ во март, за кои до ден-денес нема никакви официјални податоци колку точно и за што се потрошени. Тоа што се гледа од податоците на Народна банка е дека од девизните депозити досега, каде се парите на ММФ, се потрошени минимум 60 милиони евра. - Првата причина поради која расте долгот е задолжувањето на Владата, а втората причина се кредитите што мајките-фирми им ги дадоа на своите ќерки во Македонија. Но, проблемот е што тие пари не се користат за продуктивни цели, така што нивното враќање ќе биде потешко. Ако за две години има вонредни избори, на кои ќе загуби оваа влада, тогаш не треба да се грижи за начинот на кој ќе го врати долгот. Ќе враќаат граѓаните. Се што гледаме во центарот на градот Скопје ќе треба да се врати. Наместо да ...
| | веќе видена | слични

Државниот долг пораснал за 217 милиони евра само за еден месец. Поточно, во мајскиот извештај за долгот на централната Влада јасно се гледа дека се повлечени парите од Меѓународниот монетарен фонд. Имено, заклучно со април годинава, надворешниот долг на Владата изнесувал 1,147 милијарди евра, а вкупниот долг 1,679 милијарди евра, додека на крајот од мај надворешниот долг пораснал на 1,380 милијарди евра, а вкупниот долг се зголемил на 1,896 милијарди евра. Сепак, најновите податоци за долговите на државата не покажуваат дали тие пари се и потрошени. „Дали се потрошени парите од ММФ можат да кажат само Министерството за финансии и НБМ бидејќи тие имаат увид во сите сметки. Од мајскиот извештај на Финансии за долгот на централната Влада може само да се види зголемувањето на долгот, кој, според сумата, најверојатно, го означува повлекувањето на парите од Фондот“, објаснува поранешниот министер за финансии, Никола Поповски. Министерството за финансии уверува дека повлечените 220 милиони евра од ММФ само се ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, во своето обраќање во медија центарот оцени дека првиот круг од претседателските избори минал во демократски дух и ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Милионите од ММФ натрупаа надворешен долг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: