Критиките од Никовски - бесмислени игри

Американскиот амбасадор Филип Рикер ги оцени како бесмислени игри критиките во колумната на пензионираниот македонски амбасадор Ристо Никовски. На вчерашната промоција на грантови од УСАИД за невладини организации Рикер ја потврди американска поддршка без да одговори на наводите на амбасадорот Никовски за мешање во внатрешните работи на земјата. - Многу е поинтерсно да се зборува за работи како оваа денеска, за обезбедувањето пет милиони долари помош и поддршка за Македонија, која има за цел отворање до 500 нови работни места. Ова е она за што треба да се однесува пријателството и соработката отколку да се играат бесмислени игри. Продолжуваме да работиме на она што ќе ни помогне да ги оствариме целите кои ги имаат македонските граѓани, а тоа е попросперитетна земја, попросперитетен регион и САД имаат намера да помогнат во таа насока, рече Рикер, запрашан за коментар во врска со случајот со Никовски, кој во колумна побара негово протерување од земјата. Американскиот амбасадор верува дека на највените средби ...
| | веќе видена | слични

Останато

Десетина илјади луѓе маршираат денеска во центарот на Лондон, барајќи нов референдум за Брегзит, додека Парламентот бара излез од ќор-сокакот во која западна ...
сите 254 | | | веќе видена

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 153 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е во посета на Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско Оризари. Од ...
сите 229 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

Вчерашната средба заврши без договор а најави за нова нема. Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи очекува преговорите да продолжат но и паралелно да се ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Критиките од Никовски - бесмислени игри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: