1.000 невработени од Велес очекуваат вработување во СТС Текстајл

Велес го враќа приматот индустриски центар. Се зголемува бројот на странски комапнии кои инвестираат во градот. Завчера германски СТС Текстајлс најави дека ќе ги отвори погоните на поранешна Свилара. Велешани сметаат дека на овој начин ќе се намали невработеноста и ќе подигне животниот стандард. СТС Тексталајс предвидува да отвори 1.000 работни места. Планирано е производствените погони да проработат до крајот на месецов. Во отворањето на фабриката, активно е вклучена и локалната самоуправа на велес.. За помалку од една година, СТС Текстајлс е трета странска компанија која инвестира во Велес. Германски Маркард веќе ја отвори својата фабрика, а наскоро се очекува старт и на индиската брџ која ќе работи во поранешна Порцеланка.
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 80 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 206 | | | веќе видена

„Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат ...
сите 144 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне на места ќе провејува слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. В ...
сите 210 | | | веќе видена

Градоначалникот Шилегов да внимава што зборува, му порачаа здравствените работници кои во моментов му се премногу бесни на скопскиот градоначалник. Во изјавите ...
сите 89 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

1.000 невработени од Велес очекуваат вработување во СТС Текстајл

Од:
До кого (е-маил):
Порака: