1.000 невработени од Велес очекуваат вработување во СТС Текстајл

Велес го враќа приматот индустриски центар. Се зголемува бројот на странски комапнии кои инвестираат во градот. Завчера германски СТС Текстајлс најави дека ќе ги отвори погоните на поранешна Свилара. Велешани сметаат дека на овој начин ќе се намали невработеноста и ќе подигне животниот стандард. СТС Тексталајс предвидува да отвори 1.000 работни места. Планирано е производствените погони да проработат до крајот на месецов. Во отворањето на фабриката, активно е вклучена и локалната самоуправа на велес.. За помалку од една година, СТС Текстајлс е трета странска компанија која инвестира во Велес. Германски Маркард веќе ја отвори својата фабрика, а наскоро се очекува старт и на индиската брџ која ќе работи во поранешна Порцеланка.
| | веќе видена | слични

Останато

Лично сметам дека амнестија во таа смисла во која што сакаат некои да ја прикажат не беше понудена, ниту пак може да се понуди во Парламент таква амнестија од ...
сите 220 | | | веќе видена

Дел од обвинетите за терористичко загрозување на уставниот поредок, кои тврдат дека се членови на ВМРО-ДПМНЕ, испратија проглас со апели до јавноста и ...
сите 275 | | | веќе видена

„Зоран Заев и 80-те очајни пратеници не добиле мандат да го бришат името, идентитетот, историјата, традицијата и културата. Ниту тие од СДСМ и владејачката ...
сите 93 | | | веќе видена

Седум пратеници од најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска, Емилија Александрова, Нола Исмаиловска Старова, Сашо Василевски, ...
сите 68 | | | веќе видена

По лидерот на ДУИ Али Ахмети и премиерот Зоран Заев седна во пратеничкото столче и чека да започне седницата. Во салата сеуште не се присутни пратениците на ...
сите 362 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

1.000 невработени од Велес очекуваат вработување во СТС Текстајл

Од:
До кого (е-маил):
Порака: