12 години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски бачила

Делегации на Владата, на Министерството за одбрана, на Министерството за здравство, како и претставници од здруженијата на бранителите денеска ги посетија спомен-обележјата во Касарната Илинден каде одбележаа 12 години загинувањето
| | веќе видена | слични

Како дел од одбележувањето на 12-годишнината од загинувањето на бранителите од Волково во 2001 година викендов општина Ѓорче Петров пред Споменикот на бранителите од село Волково организираше пригодна комеморативна свеченост проследена со положување цвеќе и армиски почести. Покрај градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Сокол Митровски, и семејствата на бранителите пред споменикот во село Волково свежо цвеќе положија Јохан Тарчуловски со делегацијата на здружението на бранители Бедем", државниот секретар Сашо Стефановски, здружението "Прилепски бранители", здружението "Херои на Македонија" и претставници од месните и урбаните заедници, училиштата, градинките, јавните институции. Историјата и спомениците бележат вкрстување на времиња и генерации, а тоа зборува дека нашите граѓани го негуваат споменот на нашите херои и им оддаваат почит на своите заслужни чеда. Бранителите од 2001 година го осветлија споменот на своите заслужни предци, на јунаците и борците кои храбро ги положија своите животи на пиедесталот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 15. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има ...
сите 246 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, упати сочувство до семејството на ненадејно и прерано починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски.„Дозволете ...
сите 101 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 209 | | | веќе видена

Во 16.25 часот во Полициска станица Македонски брод е пријавено дека на улица ,,Партизанска’’ во Македонски Брод патничко моторно возило ,,Фолксваген голф’’ со ...
сите 140 | | | веќе видена

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски… во Кривичниот суд почна рочиштето ...
сите 247 | | | веќе видена

Француската полиција го застрела терористот за кој што се верува дека е одговорен за вооружениот напад на Божиќниот пазар во Стразбур, а сега истражителите се ...
сите 102 | | | веќе видена

На Македонија и треба премиер кој ќе споделува вистински европски вредности, а не прикриен афрички монарх. Зората ќе ги победи тие црнила, и тоа ќе биде победа ...
сите 254 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

12 години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски бачила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: