Докиќ: Вакцинацијата со две дози, десеткратно ја намалува смртноста

Состојбата со ковид-19 и понатаму е сериозна и загрижувачка. Смртноста во нашата земја, иако е во благ пад, се уште е на многу високо ниво. Всушност, според ...
| | веќе видена | слични

Во соседна Србија нагло порасна бројот на деца заразени со коронавирусот, кои покажуваат тешки симптоми на ковид-19. Илустративно, во текот на летото имало ...
| | веќе видена | слични

По спроведувањето на вакцинацијата, истражувањата можат да дадат повеќе податоци засновани на досегашните сознанија за одредени демографски групи. На ...
| | веќе видена | слични

Со најновите мерки во Србија, линијата на Министерството за здравство „прегоре“ од пријави за лекари кои ги одбиваат своите пациенти од вакцинација. Она што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот на Алтернатива, Скендер Реџепи денеска на својот фејсбук-профил објави дека се повлекува од координатор на пратеничката група на Алтернатива/ ...
сите 638 | | | веќе видена

Мојата цел е да победам и да го вратам социјалдемократскиот сојуз на победничките шини, изјави вечерва во Тема на денот на Сител Фросина Ременски, кандидат за ...
сите 351 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 420 | | | веќе видена

Во последните 24 часа, регистрирани се 276 нови позитивни случаи на САРС КоВ-2од направени 2.720 тестирања, пријавени се вкупно 10 починати лица, пет во ...
сите 380 | | | веќе видена

Првите охрабрувачки знаци доаѓаат во однос на сериозноста на инфекција што ја предизвикува варијантата омикрон. Првите „малку охрабрувачки сигнали“ доаѓаат од ...
сите 418 | | | веќе видена

Во недостиг на ефикасни мерки за справување со економската и енергетската криза, од центарот за комуникации на СДСМ излегуваат банални соопштенија.Центарот за ...
сите 141 | | | веќе видена

Владата ги замрзна цените откако се поскапи, инфлацијата го јаде стандардот. Одлуката за замрзнување на цените е задоцнета. Замрзнувањето на цените требаше да ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Докиќ: Вакцинацијата со две дози, десеткратно ја намалува смртноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: