Државните архиви на Mакедонија и на Бугарија подготвуваат заедничка збирка со документи за Гоце Делчев

Писма, документи, фотографии од Илинденскиот период на едно место. Македонскиот и бугарскиот државен архив засилено работат на идејата, на виделина да ги ...
| | веќе видена | слични

Вкупно 42 оригинални писма пишувани од Гоце Делчев поседува државниот архив на Македонија. Писмата се испраќани до неговите соборци во Македонија и во ...
| | веќе видена | слични

Збирката за Гоце Делчев на која работат бугарскиот и македонскиот архив, нема да ги затопли односите меѓу двете држави, смета историчарот Наташа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Измените на Изборниот закон денеска или најдоцна до утре на предлог на група пратеници треба да влезат во собраниска процедура, а министерот за правда Бојан ...
сите 433 | | | веќе видена

Судијата Илија Трпков кој ги осуди т.н организатори на настаните од „27 април по втор пат повеќе верува на зборовите на Александар Василевски-Нинџа отколку на ...
сите 144 | | | веќе видена

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО со консензус донесе одлука природното и културното наследство на нашиот Охридски регион да не биде впишано на листата ...
сите 238 | | | веќе видена

Министерството за здравство објави препораки за заштита согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи целата ...
сите 62 | | | веќе видена

Прво биле напаѓани како неработници, а сега и како корумпирани. Административните службеници се револтирани од изјавата на премиерот Зоран Заев, кој пред ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државните архиви на Mакедонија и на Бугарија подготвуваат заедничка збирка со документи за Гоце Делчев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: