Сказна за крилестите коњи

- Уште не се стопил снегот на Галичица. Си лежеле коњчињата на топлото сонце, занесени од мирисот на дренокот и глогот и замирале од убавината што се ширела пред нив. Можеби тоа било и од радоста што се вратиле во родните краишта по кои копнееле цела зима. Одозгора го гледале блескотењето на езерото спрострено пред нив како огромна сребрена тепсија. Гледале коњчињата со примижани очи и првкале со ноздрите од возбуда. Само крилјата им биле склопени и мирни како покривки од бели пердуви. - Никаде ја нема оваа убавина! - велел таткото на крилестите коњи. -Езерово е сино око на оваа земја! Гледајте, деца мои, и нагледајте се зашто ќе дојде бргу есента и ние ќе мораме да заминеме. Ако некое заскитано стадо овци се наближело до местото каде што лежеле коњчињата, тогаш тие часкум се вивнувале високо кон небото и прилегале на бели облачиња носени од пролетното ветре. Навечер, кога месечината ќе го прегрнела езерото со своите срмени зраци и водата ќе треперела како да е прекриена со безброј златни пчели и стотици ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сказна за крилестите коњи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: