Конечно суспендиран Деканот Бобек Шуклев

Конечно суспендиран Деканот Бобек Шуклев Деканот на Економскиот факултет Бобек Шуклев е суспендиран. Оваа одлука денеска ја донесе ректорот на УКИМ Велимир Стојковски заедно со Ректорската управа и таа од истиот момент станува правосилна. Шуклев е суспендиран затоа што не постапувал по Статутот на универзитетот. Деканот Шуклев вели дека без основа тој е симнат од оваа функција. Според него фактите кои му ги изнел ректорот се неосновани за донесување на ваква одлука. Личните причини на Стојковски се мотивот за смена на неговата функција смета Шуклев. Бобек Шуклев има право на жалба до Сенатот на Ректоратот. По 13 години декан, Шуклев сега ќе мора да се задоволи само со титулата професор. Ова е прва смена на декан во историјата на универзитетот за која ректорот повел постапка, по бројните поплаки на студентите испратени до медиумите и до ректорот лично, во кои со факти се укажува за сите противзаконски дејствија на деканот. Во меѓувреме ректорот треба да именува нов декан на Економски по предлог на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена и нешто друго во меѓувреме беше потребно пратениците на СДСМ Фросина Ременски (потпретседател на Собранието) и Александар Кирацовски (доскорешен ...
сите 306 | | | веќе видена

Скопското обвинителство нема кривично да го гони адвокатот на пратеникот Ејуп Алими, Мефаил Арслани за заканата кон обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ...
сите 186 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 158 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конечно суспендиран Деканот Бобек Шуклев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: