Репортажа од село Извор - Велешко

На 25 километри од Велес, со атар од 15 квадратни километри, 800 хектари плодно земјиште, 600 хектари пасишта, 400 хектари шума, со 500 жители, селото Извор е средно село по големина, по средното течение на реката Бабуна.

„Бев во Германија на печалба, 15 години, со тие 100.000 марки земавме неколку машини. Постепено почнав да работа и да се развивам. И тоа, еве, полека полека, купив уште некоја машина, вработив осум души, и сезонски имам 15-16 работници“, вели Каме Ристовски, земјоделец.

„Имав околу 720 килограми тутун, и зедов околу, сосе давањево што е, околу 12.000“, рече Благоја Мирчевски, земјоделец

„Од земјоделие работам житарица, пола ми е околу 80 хектари пченица, 80 хектара јачмен“, изјави Ристовски.

Повеќе од репортажата за село Извор можете да погледнете во видеотo.
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Репортажа од село Извор - Велешко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: