Пластичните кеси конечно под инспекциски надзор

Пластичните кеси конечно под инспекциски надзор

Пазарните инспектори ја почнаа контролата во поголемите супермаркети, а ќе ги посетат и помалите продавници

Пазарните инспектори деновиве интензивно проверуваат дали трговците ја почитуваат забраната за користење пластични кеси, но засега не даваат информации дали и колку трговци ќе бидат казнети. Контролите во повеќето градови ќе завршат денеска, по што Државниот пазарен инспекторат ќе поднесе извештај за евентуалните неправилности. Иако е очигледно дека повеќе од 90 отсто од трговците ги прекршуваат прописите и не даваат хартиени кеси, од Инспекторатот објаснуваат дека немаат право да казнуваат. Пазарните инспектори може да поднесат барање за покренување прекршочна постапка пред комисија од Министерството за животна средина.

Неофицијално дознаваме дека најголем проблем на инспекторите им бил како да утврдат дали трговците ги исфрлиле од употреба пластичните кеси до 14 микрони, бидејќи немаат инструменти со кои може да ги измерат. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 223 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 270 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 86 | | | веќе видена

Германскиот голман Андреас Волф беше фантастичен во првиот период со девет интервенции од кои три од седум метри (два му одбрани на Хорват и еден на Карачиќ) и ...
сите 119 | | | веќе видена

Фудбалерот на Реал, Герет Бејл уште еднаш го напушти стадионот, без да го чека крајот на натпреварот на неговиот клуб. Во 20. коло од Ла Лига, екипата на Реал ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пластичните кеси конечно под инспекциски надзор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: