Притвор за Дардишта за убиството на Марковски

30 дена притвор за Беќим Дардишта, притвор во отсуство и за Харун Алиу и за возачот на „опел вектрата“ од која беше пукано во џипот на специјалците во јануари годинава.

Обвинителот и истражниот судија синоќа ја прошириле пријавата за уште еден. Кривично ќе одговара и Мифтар Ислами, скопјанецот кој беше уапсен истата ноќ со Дардишта. И тој имал сознанија за организирањето на нападот на полицискиот џип.

Со апсењето на Исмаил Аќеми, во чиј дом беше најден голем арсенал оружје, полицијата расветли дека убиството на припадникот на Тигрите, Зоран Марковски, е смислено и организирано. Како мотив за убиството притворените ја спомнале одмаздата за акцијата во Бродец.

Во Марковски пукал Исмаил Аќеми, а нарачател на убиството бил Хајрун Алиу, лидерот на Национална Алтернатива. Дел од логистиката бил и Дардишта.

Неговото апсење крена тензија во семејството. Неговиот брат два дена во седиштето на ДУИ, во скопски Чаир, го чекаше лидерот на партијата, да му помогне да го ослободи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кабинетот на претседателот на Република Македонија реагира на соопштението на Основниот суд Скопје 1 и смета дека повикувањето на овој суд за „независност и ...
сите 158 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 194 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 222 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена

По неуспешниот обид да му се достави упатен акт од судот за издржување затворска казна од две години за предметот „Тенк“ и откако полицијата наиде на затворена ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Притвор за Дардишта за убиството на Марковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: