Уапсени деветмина дистрибутери на цигари

Деветмина дистрибутери на цигари биле уапсени завчеравечер под сомнение дека ги продавале цигарите на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу уап сен во акцијата „Пепел“. Полицијата ги уапсила велешаните П.Н (33), Ц.З (47), Д.Т (36), Б.Н (46), Ј.Т (26), скопјаните Ф.И (46), С.Ќ (41) и Р.С (47), кумановецот А.Б (24) и И.Н (34) од Тетово. Уапсените со силно полициско обезбедување вчера претпладнето беа однесени пред истражен судија во скопскиот Кривичен суд.

- Акцијата беше извршена во четвртокот вечерта. Претресени беа домовите, киосците и автомобилите на дистрибутерите. Запленети се 4.645 пакети цигари без акцизни маркички и 336 шверцувани кутии цигари со косовски, црногорски и албански акцизни маркички, чија малопродажбена вредност изнесува 2,3 милиона денари. Осомничените биле сопственици на киосци - велат во МВР.

Запленети биле исти марки цигари како и при апсењето на Бајруш Сејдиу. Полицијата минатата недела го уапси Ристо Поп Пецов (33) од Струмица, осомничен дека бил главен дистрибутер за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсени деветмина дистрибутери на цигари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: