Слики од Наташа Станковска-Зафировска во „Мала станица“

Изложба на слики од Наташа Станковска-Зафировска вечерва, во 20.30 часот, ќе биде отворена во Мултимедијалниот центар „Мала станица “ во Скопје. Таа ќе се претстави со дваесетина слики работени во маслена техника. Во своите дела таа постојано експериментира, создавајќи релјефни структури од најразлични материјали - текстил, стакло, дрво, хартија и врз нивната површина изведува сликарски интервенции. Станковска-Зафировска дипломирала на скопскиот Факултет за ликовни уметности, во класата на професор Димитар Малиданов. Членува во Друштвото на ликовните уметници на Македонија од 1990 година. За творештвото неколкупати била наградувана.
| | веќе видена | слични

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 136 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Слики од Наташа Станковска-Зафировска во „Мала станица“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: