Пливачот Михајло Ристовски со личен рекорд

Пливачот Михајло Ристовски денеска прв од седумчлената македонска спортска експедиција настапи на Олимписките игри во Пекинг. Во квалификациите на 200 метри слободно во „Аква“ центарот, патеката ја исплива за 1 минута 57 секунди 45 стотинки со што го подобри својот личен рекорд за 32 делови од секундата.

Времето што го постигна беше доволно за пласман на 55. место од 58 натпреварувачи.

На олимписките борилишта утре излегуваат стрелецот Сашо Несторов во преднатпреварите во дисциплината воздушна пушка од 10 метри и знаменосецот Атанас Николовски во двете квалификациски трки во кајак - слалом на диви води, во К-1. Ако избори пласман, полуфиналето и финалето во неговата дисциплина се на 12-ти август. За 13-ти е предвиден настапот на пливачката Елена Поповска во квалификациите на 100 метри слободно.

Атлетичарката Ивана Рожман на 16-ти август ќе трча во спринтот на 100 метри, а Реџеп Селман на 18-ти ќе се појави во преднатпреварите во трискок.

Последен ќе настапи борачот во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Се надеваме на позитивно решение за стопирање на деветкатницата пред „Мајчин дом“, рече градоначалникот на општина Аеродром, Златко Марин, денеска пред ...
сите 257 | | | веќе видена

Бизнисмените очекуваат да ги наплатат долговите од општините по ребалансот на буџетот откако министерот за финансии Драган Тевдовски најави дека 92 милиони ...
сите 98 | | | веќе видена

Денескана пладне додека десетмина лица кои ја блокираа улицата пред Собранието на Република Македонија во еден момент нападнаа еден млад дечко кој со велосипед ...
сите 34 | | | веќе видена

УФЦ шампионот Кабиб Нурмагомедов стана планетарна ѕвезда после победата над Конор Мекгрегор, а неодамна си доби и голем графит во еден дел од Инстанбул. ...
сите 145 | | | веќе видена

Фудбалерите кои отсуствуваа поради стомачен вирус добиваат шанса уште од првата минута, најмногу голови ќе се очекуваат од Пандев, нашите сениори се многу ...
сите 205 | | | веќе видена

Капитални инвестиции нема, а Владата продолжува редовно да се задолжува на домашниот пазар. Министерството за финансии денеска одржа аукција на хартии од ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пливачот Михајло Ристовски со личен рекорд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: