Запалива бомба експлодираше пред канцеларијата на министерот за внатрешни работи

Запалива бомба експлодираше пред канцеларијата на министерот за внатрешни работи Грчката полиција соопшти дека мала запалива бомба експлодирала синоќа пред приватната канцеларија на министерот за внатрешни работи, предизвикувајќи помала материјална штета. Во соопштението на полицијата се вели дека во експлозијката немало повредени и се додава дека во домашна експлозивна направа била адетонирана синоќа надвор од четирикатната канцеларија во центарот на Атина која ја се користи Јанис МИхелакис. Засега никој не презеде одговорност за инцидентот. Слични напади, со користење на едноставни бомби направени од поврзани плински канистри за кампување, вообичано без извршувани од страна на мали анархистички групи кои протестираат против владините социјални и економски политики. Грција е во средиште на најлоша финансиска криза во последниве децении, со рекордно високо ниво на невработеност и шест години рецесија.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Запалива бомба експлодираше пред канцеларијата на министерот за внатрешни работи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: