Стратешки бомбардери ја зајакнуваат подготвеноста на сојузниците

Б2 и Б52 имаат капацитет за одвраќање кој ги прави посигурни сојузниците, велат аналитичарите. Американските бомбардери се распоредени во базата во западна Англија. [Пол Чикои/SETimes] Привременото релоцирање на пет стратешки бомбардери, три Б-52 и два Б-2, за заеднички вежби во база во западна Англија, ја јакне солидарноста и воената подготвеност на сојузниците, велат аналитичарите за SETimes . Со нивните супериорни капацитети, авионите упатуваат цврста порака на единство, но и предупредување за евентуалните агресивни потези против земјите-членки на НАТО, додека траат превирањата во источна Европа. Стратофортрес Б-52 беше претставен пред повеќе од 60 години и оттогаш е столбот на Американските воздухопловни сили, учествувајќи во безброј воени операции, како што се мисиите за одвраќање за време на Студената војна, операцијата Пустинска бура и операцијата Трајна слобода. Но, бомбардерот беше модернизиран со текот на годините и се очекува да се користи сé до 2040-тите. „Иако е постар авион, го модернизираме и ...
| | веќе видена | слични

Воените вежби ги донесоа на едно место сојузниците и партнерите за да ја продлабочат стратешката соработка. Литвански војник учествува во теренска обука во првата фаза на „Сејбер страјк 2014“ во воената база „Рукла“ во Литванија на 14 јуни. „Сејбер страјк“, вежба на НАТО што ќе се одвива на повеќе локации во Латвија, Литванија и во Естонија, вклучува персонал од околу 4700 лица од 10 земји. [АФП] Големите поморски и копнени вежби што летово се одржаа во балтичките земји се сметаа за успешни за зајакнувањето на воената интероперабилност и за промовирањето на меѓусебно разбирање, доверба и соработка помеѓу силите и помеѓу земјите-учеснички. Овие вежби беа кулминација на серија други вежби спроведени од страна на сојузниците во Источна Европа. „БАЛТОПС 2014“, којашто се одржува веќе 42 години, а се организира од страна на Европската команда на Соединетите Држави, вклучуваше трупи од Белгија, Данска, Естонија, Финска, Грузија, Германија, Латвија, Литванија, Холандија, Норвешка, Полска, Шведска, Велика Британија, ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 303 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 67 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 810 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стратешки бомбардери ја зајакнуваат подготвеноста на сојузниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: