Заедничките вежби на бомбардерите Б-2 и Б-52 ја јакнат интероперабилноста на сојузниците

Ретката мисија во Европа им дава можност на сојузниците да ги интегрираат воените тактики. Тешките бомбардери Б-52 ќе вршат летови за обука низ цела Европа. Ова е за првпат во последнава деценија во Европа да се распоредат бомбардери Б-52. [Пол Чикои/SETimes] Привременото распоредување на два Б-2 и три Б-52 стратешки бомбардери во воена база во западна Англија ја зголемува интеграцијата на САД и сојузничките сили во Европа, истовремено давајќи им поддршка на сојузниците и партнерите во регионот, велат командантите на Aмериканското воено воздухопловство. До крајот на јуни повеќенаменски тешки бомбардери ќе вршат летови за обука низ цела Европа, давајќи им можности на воздухопловните екипи да ги изострат вештините во неколку клучни оперативни групи и да се запознаат со воздухопловните бази и операции во регионот. Бомбардер Б-2 изложен на настанот за медиумите во РАФ Ферфорд. Поручник Јан Харт, офицер на Британските кралски воздухоловни сили, рече дека мисиите за обука се важни за регионот. [Пол Чикои/SETimes] ...
| | веќе видена | слични

Останато

Работодавачите во чии компании работеле повредените или загинатите во сообраќајната несреќа кај Ласкарци треба овие случаи да ги пријават во Државниот ...
сите 204 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заедничките вежби на бомбардерите Б-2 и Б-52 ја јакнат интероперабилноста на сојузниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: