Заедничките вежби на бомбардерите Б-2 и Б-52 ја јакнат интероперабилноста на сојузниците

Ретката мисија во Европа им дава можност на сојузниците да ги интегрираат воените тактики. Тешките бомбардери Б-52 ќе вршат летови за обука низ цела Европа. Ова е за првпат во последнава деценија во Европа да се распоредат бомбардери Б-52. [Пол Чикои/SETimes] Привременото распоредување на два Б-2 и три Б-52 стратешки бомбардери во воена база во западна Англија ја зголемува интеграцијата на САД и сојузничките сили во Европа, истовремено давајќи им поддршка на сојузниците и партнерите во регионот, велат командантите на Aмериканското воено воздухопловство. До крајот на јуни повеќенаменски тешки бомбардери ќе вршат летови за обука низ цела Европа, давајќи им можности на воздухопловните екипи да ги изострат вештините во неколку клучни оперативни групи и да се запознаат со воздухопловните бази и операции во регионот. Бомбардер Б-2 изложен на настанот за медиумите во РАФ Ферфорд. Поручник Јан Харт, офицер на Британските кралски воздухоловни сили, рече дека мисиите за обука се важни за регионот. [Пол Чикои/SETimes] ...
| | веќе видена | слични

Останато

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 77 | | | веќе видена

„Владата на СДСМ продолжува со криминалното и расипничко работење. Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев безмилосно ги троши парите на ...
сите 200 | | | веќе видена

Бидејќи веќе неколку дена е во бегство, во Унгарија, екс премиерот Никола Груевски не се појави на денешното рочиште за “Насилството во Центар”. Од затворот ...
сите 359 | | | веќе видена

Холандскиот премиер Марк Руте денеска ја отфрли идејата на францускиот претседател Емануел Макрон за формирање на европска армија. – Идејата за европска армија ...
сите 170 | | | веќе видена

Зоран Заев вчера на два пати ја пласираше тезата дека Груевски бил киднапиран. Со сета тежина на премиерската функција, Заев вчера на два пати ја обвини ...
сите 88 | | | веќе видена

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, синоќа во рамките на народниот собир во Скопје ...
сите 19 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заедничките вежби на бомбардерите Б-2 и Б-52 ја јакнат интероперабилноста на сојузниците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: