Керим ја брише историјата на „Дневник“ и на „Утрински весник“

Непријатно изненадување, простаклак и вандализам, вака основачите на нашите први независни дневни весници ја оценуваат одлуката на Срѓан Керим од импресумите на овие две дневни изданија да ги избрише информациите кој ги основал. Срѓан Керим, директорот на МПМ, во име на германскиот издавач ВАЦ, ја брише историјата на првите независни дневни весници во Македонија – „Дневник“ и „Утрински весник“. Со негова одлука, од импресумите на весниците се избришани имињата на основачите. Неофицијално дознаваме дека редакцискиот колегиум на „Дневник“ се побунил против овој потег на директорот, а основачите подготвуваат писма што ќе ги упатат во централата на ВАЦ во Есен, Германија. Основачите на овие два весника, со кои разговаравме вчера, се непријатно изненадени и револтирани од оваа новина, за која ниту биле известени, ниту бак добиле некакво образложение од менаџментот на МПМ. - Ова е простачки обид на Керим да ја избрише славната историја на првиот независен весник во Република Македонија, „Дневник“. Не знам ...
| | веќе видена | слични

Крајно неморален е потегот на МПМ со кој ги избриша имињата на основачите од импресумот на овие два весника, реагираат поранешни и сегашни колумнисти на овие два весника. Дрскост е да мислат дека историјата почнува од самите нив, порачуваат тие. Малограѓански потег на МПМ и безобразен обид да се ретушира историјата на првите независни дневни весници во Македонија „Дневник“ и „Утрински весник“. Вака сегашни и поранешни колумнисти во овие весници и едни од најистакнатите интелектуалци во земјава ја коментираат одлуката на Срѓан Керим, директор на МПМ, кој во име на германскиот издавач ВАЦ од први март ги избриша имињата на основачите во импресумите на овие весници. Наспроти нив, Здружението на новинарите на Македонија, преку претседателот Насер Селмани морално не го осуди овој потег на МПМ. Преку СМС-порака тој кратко го соопшти ставот на ЗНМ дека ако некој го прекршил законот, треба да одговара. Публицистот и поранешен колумнист во „Дневник“, Ѓунер Исмаил вели дека станува збор за крајно неморален ...
| | веќе видена | слични

Бришењето на основачите на весниците „Дневник“ и „Утрински весник“ е лична фрустрација на директорот на МПМ, Срѓан Керим, а овој потег само ќе ја намали вредноста на брендовите, смета еден од основачите на „Дневник“, Бранко Геровски. Тој исто како и другите основачи е изненаден бидејќи никој од МПМ или ВАЦ не ги известил да им каже дека ќе бидат избришани. „Чин на еден паланечки простаклук, еден обид за ретуширање, за бришење на дел од историјата на овие два весника, всушност за најславниот дел од историјата и за мене тоа е тотално неразбирлив чин“, вели Бранко Геровски. Според неофицијални информации на дневниот весник „Шпиц“, дел од сегашната редакција на „Дневник“ се побунил против овој потег на Керим. Дел од останатите основачи на „Дневник“ и „Утрински“ во изјави за „Шпиц“ остро го осудија како што велат менувањето на историјата на весниците. „Луѓето што ги направиле тие промени тешко дека ќе можат да се ослободат од таа дефиниција. Не би шпекулирал за мотивите, бидејќи самиот потег доволно говори за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 60 | | | веќе видена

Изјавите на претставниците на власта дека цензусот и не бил така битен за конечниот резултат на претстојниот референдум значат дека политичката борба ќе ...
сите 301 | | | веќе видена

Овен   Ќе успеете да направите промени во вашиот љубовен живот. Во попладневните часови ќе имате прекрасна средба со вашите пријатели. Дајте шанса на секого да ...
сите 53 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со претседател на словенечкиот Државен збор на Дејан Жидан ги истакна исклучително високите пријателски односи со ...
сите 41 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Керим ја брише историјата на „Дневник“ и на „Утрински весник“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: