Керим ја брише историјата на „Дневник“ и на „Утрински весник“

Непријатно изненадување, простаклак и вандализам, вака основачите на нашите први независни дневни весници ја оценуваат одлуката на Срѓан Керим од импресумите на овие две дневни изданија да ги избрише информациите кој ги основал. Срѓан Керим, директорот на МПМ, во име на германскиот издавач ВАЦ, ја брише историјата на првите независни дневни весници во Македонија – „Дневник“ и „Утрински весник“. Со негова одлука, од импресумите на весниците се избришани имињата на основачите. Неофицијално дознаваме дека редакцискиот колегиум на „Дневник“ се побунил против овој потег на директорот, а основачите подготвуваат писма што ќе ги упатат во централата на ВАЦ во Есен, Германија. Основачите на овие два весника, со кои разговаравме вчера, се непријатно изненадени и револтирани од оваа новина, за која ниту биле известени, ниту бак добиле некакво образложение од менаџментот на МПМ. - Ова е простачки обид на Керим да ја избрише славната историја на првиот независен весник во Република Македонија, „Дневник“. Не знам ...
| | веќе видена | слични

Крајно неморален е потегот на МПМ со кој ги избриша имињата на основачите од импресумот на овие два весника, реагираат поранешни и сегашни колумнисти на овие два весника. Дрскост е да мислат дека историјата почнува од самите нив, порачуваат тие. Малограѓански потег на МПМ и безобразен обид да се ретушира историјата на првите независни дневни весници во Македонија „Дневник“ и „Утрински весник“. Вака сегашни и поранешни колумнисти во овие весници и едни од најистакнатите интелектуалци во земјава ја коментираат одлуката на Срѓан Керим, директор на МПМ, кој во име на германскиот издавач ВАЦ од први март ги избриша имињата на основачите во импресумите на овие весници. Наспроти нив, Здружението на новинарите на Македонија, преку претседателот Насер Селмани морално не го осуди овој потег на МПМ. Преку СМС-порака тој кратко го соопшти ставот на ЗНМ дека ако некој го прекршил законот, треба да одговара. Публицистот и поранешен колумнист во „Дневник“, Ѓунер Исмаил вели дека станува збор за крајно неморален ...
| | веќе видена | слични

Бришењето на основачите на весниците „Дневник“ и „Утрински весник“ е лична фрустрација на директорот на МПМ, Срѓан Керим, а овој потег само ќе ја намали вредноста на брендовите, смета еден од основачите на „Дневник“, Бранко Геровски. Тој исто како и другите основачи е изненаден бидејќи никој од МПМ или ВАЦ не ги известил да им каже дека ќе бидат избришани. „Чин на еден паланечки простаклук, еден обид за ретуширање, за бришење на дел од историјата на овие два весника, всушност за најславниот дел од историјата и за мене тоа е тотално неразбирлив чин“, вели Бранко Геровски. Според неофицијални информации на дневниот весник „Шпиц“, дел од сегашната редакција на „Дневник“ се побунил против овој потег на Керим. Дел од останатите основачи на „Дневник“ и „Утрински“ во изјави за „Шпиц“ остро го осудија како што велат менувањето на историјата на весниците. „Луѓето што ги направиле тие промени тешко дека ќе можат да се ослободат од таа дефиниција. Не би шпекулирал за мотивите, бидејќи самиот потег доволно говори за ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 465 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Керим ја брише историјата на „Дневник“ и на „Утрински весник“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: