Вртењето педали годишно генерира 2,9 милијарди фунти

Велосипедистите му помагаат на бизнисот Најновата студија на престижниот Лондонски факултет за економија и политички науки (ЛСЕ) покажа дека речиси една четвртина од британската популација вози велосипеди. Студијата, која прв пат ја квантификува оваа економска вредност на велосипедскиот сектор, носи проценка дека оваа дејност генерира годишен промет од 2,9 милијарди фунти, или 230 фунти по глава на секој Британец кој вози велосипед. Проценето е дека во 2010 бројот на велосипедистите пораснал на околу 13 милиони луѓе, кои во текот на таа година направиле повеќе од 208 милиони велосипедистички возења. Новите велосипедисти, а се проценува дека лани биле 1,3 милиони, потрошиле 685 милиони фунти, така давајќи и замаец на британската економија. Александар Гроус, професор на ЛСЕ одделот за менаџмент, го пресмета „бруто велосипедскиот производ“ земајќи ги предвид факторите: производството на велосипеди, продажбата и опремата, како и бројот на работни места во оваа „стопанска гранка“. Минатата година е забележан раст ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 206 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 16 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 203 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 50 | | | веќе видена

 Ако сте љубител на животинчиња, колку пати досега сте им се восхитувале на оние во другите земји на кои професија им е шетање кучиња? Кај нас не постои такво ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вртењето педали годишно генерира 2,9 милијарди фунти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: