Волонтери од Турција по повод 8 Март подаруваа пораки што сами ги напишаа на македонски јазик

08.03.2018 Волонтерите од Здружението “Павел Шатев“ организираа акција, при што ја искористија можноста на жените во Кочани да им го честитаат нивниот празник. Во изминатите денови, десетина млади од Турција кои се дел од студенстската размена што ја организира Здруженеито, напишале поголем број осмомартовски пораки, што ги ставија во мини пликови и во текот на денот им ги подарија на жените од Кочани. - Смисливме една активност на која тие напорно работеа и имаме направено над 200 коверти со инспиративни пораки внатре со цел да се честита Денот на жената. Напорно ќе се работи и понатаму, на смислување нови активности, тие се доста иновативни и споделуваат активности што ги спроведуваат во нивните земји , со што се подига и свеста кај нашите граѓани, рече Филип Николовски, ментор во Здружението “Павел Шатев“.
| | веќе видена | слични

Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ организира советување на тема „Опсег на повреда на гаранциите предвидени со членот 6 од Европската Конвенција за човекови права во спорови од граѓанска област и праксата на Европскиот суд за човекови права“ кое ќе се одржи во просториите на Академијата на 6.3.2018 година. На советувањето свое излагање ќе имаат Мирјана Лазарова-Трајковска, поранешен судија во Европскиот суд за човекови права во Стразбур и Костадин Богданов, адвокат и поранешен директор на Бирото за застапување на РМ пред ЕСЧП. Адвокатите кои се заинтересирани да земат учество, задолжително да се пријават во Адвокатската комора на Република Македонија на е-маил: lawyermk@mba.org.mk .
| | веќе видена | слични

Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ организира советување на тема „Правото на вработените при отворање стечај на работодавач и при постапка на ликвидација на работодавач“. Советувањето ќе се одржи на 20 март 2018 година (вторник) во просториите на Академијата. Адвокатите кои се заинтересирани да земат учество, задолжително да се пријават во Адвокатската комора на Република Македонија на е-маил: lawyermk@mba.org.mk .
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Волонтери од Турција по повод 8 Март подаруваа пораки што сами ги напишаа на македонски јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: