Во новата Градска болница им ги ампутирале платите

Персоналот добил плати пониски меѓу 2.000 и 4.000 денари, а на некои трансакциски сметки легнувале и само 350 денари. Огромно незадоволство врие во новата Градска болница „8 Септември“, некогашна Воена болница, и лесно може да се случи бунт. Вработените се крајно револтирани што платите за декември им се намалени за износи меѓу 2.000 и 4.000 денари, а никој претходно не им го навестил тоа. Да биде иронијата поголема, во средата и четвртокот на некои од трансакциските сметки биле пуштани само по 350 денари, за во наредните неколку денови да им бидат исплатени уште по 2.000 и 3.000 денари. Додека дел од вработените се уште чекаат да им биде префрлен остатокот од парите. Директорот, пак, вели дека префрлените пари се за порамнување на минатата година. Дел од лекарската фела, медицинските сестри, техничарите, хигиеничарите велат дека се преоптоварени со работа, и затоа страотен удар за нив е намалувањето на платите. Коментираат дека сега не знаат дали попрво да купуваат јадење за дома или да плаќаат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во новата Градска болница им ги ампутирале платите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: