„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг и на Кипар

2 копии

Агенцијата за кредитни рејтинзи „Мудис“ ја намали оценката за кредитниот рејтинг на Кипар за две нивоа од А2 на Баа1. Во соопштението на „Мудис“ се наведува дека ваквата одлука се должи на стравувањата поврзани со буџетската состојба на Кипар, како и поради последиците по кипарската економија од оштетувањата на најголемата електроцентрала во земјата, предизвикани од експлозиите во магацин со оружје во блиската воена база. Перспективата на овој рејтинг е негативна, што значи дека тој би можел дополнително да биде намален доколку состојбата на Кипар не се подобри, се истакнува во соопштението на „Мудис“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Кипарската влада денеска поднесе колективна оставка поради силниот притисок да се изврши реконструкција, откако во експлозија во воена база на 11. јули загинаа 13 луѓе. Претседателот Деметрис Христофиас ќе се консултира со помалиот коалиционен партенер, за новата влада. Овој состав ќе работи се до формирање на новиот кабинет. Штетата од експлозијата што го уништи најголемиот дистрибутивен систем за електрична енергија на островот се проценува на милијарда евра.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сподели Кипарската влада поднела оставка заради силниот притисок да се изврши реконструкција на кабинетот откако пред две недели во експлозија во една воена база загинале 13 лица и е значајно оштетена тамошната електрана. Портпаролот на владата изјавил дека претседателот Деметри Христофијас побарал оставка на владата на една седмица, а дека 11-те членови на кабинетот ќе останат на функциите до реконструкција, која би требало да се изврши во наредните неколку дена. Гувернерот на Централната банка на Кипар Атанасиос Орфанидес минатата недела изјавил дека оваа земја можеби ќе биде потребна странска финансиска помош доколку не се преземат мерки за да се излезе на крај со последиците од експлозијата од 11 јули која го спречила снабдувањето со електрична енергија на половина територија на островот. Кипарската влада наишла на жестоки реакции од јавноста заради инцидентот во кој експлодирала иранска муниција, запленета во текот на транспорт за Сирија, која е чувана во воена база. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Кипарскиот претседател Димитрис Христофиас денеска изјави дека нема намера да поднесе оставка во екот на политичката криза по експлозијата во магацинот со муниција на 11 јули, во која 13 лица загинаа, пренесоа агенциите. -Едноставно, не, изјави Христофиас пред новинарите кога беше прашан дали планира да поднесе оставка. -Народот ме избра и јас сум одговорен пред народот, а не пред медиумите, изјави Христофиас. Претходно денеска Христофиас ја најави реорганизацијата на владата како одговор на политичката криза. Владиниот портпарол Стефанос Стефану изјави дека претседателот ги информирал 11-те членови на кабинетот за претстојната реорганизација и побарал од нив да поднесат оставки, пренесоа германските медиуми. Христофиас овој чекор го презеде откако министерот за одбрана и министерот за надворешни работи поднесоа оставки по инцидентот во базата, што предизвика силно јавно незадоволство. Кон претседателот Христофиас исто така беа упатени повици да поднесе оставка, забележуваат агенциите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кипарскиот Претседател Деметрис Христофиас ќе направи целосна реконструкција на владиниот кабинет, поради повеќе економски и политички прашања, се вели во соопштението од средата навечер, потпишано од портпаролот на кипарската влада Стефанос Стефану. Како што пренесуваат локалните медиуми, Претседателот Деметрис Христофиас има намера да направи голема реконструкција во Владата во четврток (28 јули), барајќи оставка од сите владини Министри, се вели во соопштението. Христофиас, во согласност со Уставот на Кипар, раководи со владиниот кабинет. Една од причините за реконструкцијата на кипарската Влада е несреќата од 11-ти јули, кога во воено-поморската база на Кипар се случи експлозија на магацини со муниција, во којашто загинаа 13 лица и беше предизвикана сериозна штета на енергетската инфраструктура на островот. Покрај владината криза, аналитичарите предупредуваат дека Кипар би можел да стане четврта дражва во еврозоната, на којашто ќе и’ биде потребен стабилизациски кредит од Европската Унија и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг и на Кипар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: