Верските заедници во Албанија го негуваат соживотот и толеранцијата

За време на неодамнешната посета, папата Франциско апелираше за зачувување на мирниот соживот како „непроценливо богатство“ на Албанија. Папата Франциско (десно) се смее за време на состанокот со претставниците на албанската муслиманска, православна и католичка заедница во Тирана на 21-ви септември. [AФП] Верскиот соживот во Албанија беше пофален од страна на папата Франциско за време на неговата неодамнешна посета на земјата, при што експертите велат дека толеранцијата во Албанија претставува пример за светот. „Верските заедници во Албанија не само што ја негуваат толеранцијата и разбирањето, туку и нешто далеку поважно: взаемното почитување и креативната соработка кои влијаат на патувањето на оваа земја“, изјави за SETimes православниот владика од Круја, Андон Мердани. Според пописот од 2011 година, 57 отсто од Албанците се Муслимани, додека останатите се Православни Христијани, Католици и припадници на други религии. Папата Франциско на 21-ви септември ја посети Албанија и го пофали соживотот меѓу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 203 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Соопштение од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска ...
сите 305 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Верските заедници во Албанија го негуваат соживотот и толеранцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: