Нова експлозија во продавница на ИКЕА

По експлозиите во продавниците на Икеа во Франција, Белгија и Холандија, се случи и четвртиот напад во овојпат во Дрезден, јавува германски Bild Експлозијата која се случила два часа пред затворањето на продавницата на овој популарен шведски бренд, полесно се повредени двајца, кои се наоѓаат во состојба на шок, соопшти портпаролот на локалната полиција. Полицијата, по примањето на дојавата за експолозија го евакуирала целиот трговски центар Елбе парк, поради сомнение дека бомбите се поставени и на другите делови на трговскиот центар. На крајот од март ИКЕА во Европа ги демантираше инфорамциите за подметнати експлозии и соопшти дека направила детални проверки во трите продавници во кои имаше експлозии, а според компанијата станува збор за „поголеми петарди“. На 30-ти мај во три продавници во белгискиот град Гент, холандскиот Ајнховен и францускиот Лил експлодираа направи со иста јачина и изработка. Според полицијата, се работело за помали експлозивни направи, кои биле скриени зад алармните уреди и ...
| | веќе видена | слични

Во експлозијата која се случи ноќеска германскиот град Дрезден во продавницата на „Икеа“ во одделот за кујни, полесно беа повредени две лица. Настраданите биле во шок од експлозијата, која причинила и незначителна материјална штета. Засега никој не ја презеде одговорноста за експлозијата. Тоа е уште една во серијата експлозии во синџирот продавници на „Икеа“, при што во последните недели бомби експлодираа во нејзини објекти во Белгија, Франција и Холандија. Според полицијата сеуште не е познато дали и каква е поврзаноста на овие експлозии во ланецот продавници за мебел.
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 278 | | | веќе видена

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова експлозија во продавница на ИКЕА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: