Улогата на водата во исхраната

Човековото тело се состои од 55-75% вода и таа вода треба константно да се надохнадува со цел нашиот организам да функционира без проблеми. Во просек, личноста треба да пие околу два литра вода дневно за да го надохнади природното губење на течностите (потење, дишење...). Водата нам ни помага да ги отстраниме споредните продукти кои произлегуваат од разградувањето на мастите. Овој процес е многу значаен кај личноста која има намера да ослабе. Водата ги разредува штетните продукти кои се со метаболистичките процеси, овозможувајќи му на организмот побрзо да се ослободи од нив. Доколку телото нема доволно вода, бидејќи особата не доволно внесува течности (дехидрација), тоа ќе се одрази на функцијата на целиот организам и тогаш личноста ќе почувствува замор, главоболка, вртоглавица, жед и грчеви во мускулите. Водата ефикасно го сузбива апетитот, така што на личноста која сака да ослабе и се препорачува да испие чаша вода пред секој оброк. Треба да се внимава на внесувањето дури и на чајот и кафето, бидејќи тие ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 160 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 67 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 93 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Улогата на водата во исхраната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: