Кулинар

Медот е најздравиот и најдобриот производ што ни го дала природата. Благодарение на големиот број состојки што ги содржи, медот се употребува во секојдневната исхрана како здрава храна, но и како лек. Тоа што е многу важно да го знае секоја домаќинка е фактот дека медот е производ што не може да се расипе. Ако дома имате тегли со мед, кои се стари повеќе години, воопшто не грижете се, можете слободно да ги употребувате. Големите количества шеќер, оксидативните ензими и ниски количини на PH -вредности не дозволуваат да се развијат микроорганизми. По подолг период шеќерот може да се стврдне, а тоа можете многу лесно да го решите, доколку ја ставите теглата мед во тенџере со млака вода и ја оставите така да постои. За неколку часа медот повторно ќе биде во течна состојба. Медот има толку хранливи состојки што може да ги надополни сите недостатоци во исхраната. Нутриционистите велат дека со земање една лажица мед наутро и навечер, ги задоволувате сите дневни енергетски потреби. Ако сакате шеќерот да го ...
| | веќе видена

Топлење на ручекот Ако сте го подготвиле ручекот порано од планираното време за јадење, наједноставно можете да го згреете, а при тоа да не го исушите, ако го ставите да се стопли на тенџере со пареа. Непечен колач Ако сте го извадиле колачот од рерна, а тој не е допечен, тогаш лесно ќе го решите проблемот. Ставете го во ладно млеко и потоа повторно вратете го во рерна. Доколку сте заборавиле да ставите хартија за печење и колачот се залепил за тавата, тогаш врз колачот ставете мокра крпа, оставете ја да стои неколку минути и колачот сам ќе се одлепи од плехот. Прибор кој свети Водата во која се вареле компири е идеално место за чистење на приборот за јадење. Приборот треба во водата да врие околу десет минути, а потоа се плакне со ладна вода. Сечење торта Ако сакате тортата или колачот да ја исечете на еднакви парчиња, по секое сечење ножот ставајте го во ладна вода, а доколку сечете торта или колач кој има многу крем, тогаш ножот полејте го со млака вода. Масло за јадење Маслото за јадење кое ...
| | веќе видена

Еден од најважните фактори за едно дете да биде здраво и правилно да се развива е начинот на кој се храни. Само користење на здравата храна и консумирање на природни состојки се гаранција дека детето правилно ќе се развива и ќе биде имуно на различни болести. Разновидната храна, подготвена дома, богата со витамини и со минерали, треба да биде застапена речиси во секој оброк. Мешунки Мешункастите растенија спаѓаат во групата производи кои треба да бидат застапени повеќепати во неделата. Благодарение на витамините и на минералите кои ги содржат, не дозволуваат кај децата да се развијат тумори, го балансираат шеќерот во крвта, ја намалуваат можноста од екстремно дебелеење и ја олеснуваат работата на цревата. Доколку детето одбива да јаде грашок, грав, леќа или друго мешункасто растение, тогаш родителите треба да се обидат на поинвентивен начин да го натераат детето да јаде, со различни несекојдневни декорации или со вметнување на мешунките во нивното омилено јадење. Овошје Нутриционистите велат дека ниту еден ...
сите 2 | | | веќе видена

Неодамна Барак Обама вети дека ќе го открие рецептот за домашно пиво произведено во официјалната резиденција на американскиот претседател по кампања преку интернет и Белата куќа го одржа ветувањето. - Откако се крена толку врева за пивото во Белата куќа, си кажавме дека треба да го искористиме случајот. Пивото на шефот е, колку што ни е познато, првиот алкохолен пијалок кој се прави во Белата куќа. Џорџ Вашингтон правел пиво и дестилирано виски во (резиденцијата) Маунт Вернон, а Томас Џеферсон правел вино, но немаме никаков доказ дека некогаш било направено пиво во Белата куќа. Инспириран од луѓето што си прават пиво дома низ целата земја, минатата година претседателот Обама си купи комплет за производство на пиво во кујната на Белата куќа - изјави Сем Кас, еден од готвачите на Барак Обама на блогот на Белата куќа. Потпомогнати од службениците во Белата куќа, љубители на пијалокот и производители на пиво во слободното време, готвачите подготвиле рецепт, кој е подобрен со нови состојки, како, на пример, мед. ...
| | веќе видена

Доколку уморни сте се вратиле од некоја забава или прослава, или сте биле нашминкани цел ден, сте се справувале со она или ова и во вечерните часови се чувствувате баш уморно, не е необично да ве мрзи да ја извадите шминката од лицето и едноставно да заспиете нашминкани. А тоа е нешто што треба да го избегнувате секогаш кога сте во можност. Кожата под шминката не може да дише, особено ако, како многу девојки, нанесувате многу шминка. Покрај тоа, ако цел ден сте биле нашминкани и таа шминка не ја извадите, вие се потите под шминката, а од надвор ви се собира нечистотија од не баш така чистиот воздух, а резултатот од тоа е дека вашето лице повикува за чистење - а вие заспивате без да го исчистите. По една ваква постапка, порите остануваат затворени, додека и понатаму се излачуваат маснотии што значи, нечистотијата доаѓа и од внатре и од надвор, што лесно може да дојде до некакви инфекции, а многу често доаѓа до тоа да ви излезат акни на лицето ( кои потоа вие ги прекривате со нов слој на шминка ), а некои од ...
| | веќе видена

Човековото тело се состои од 55-75% вода и таа вода треба константно да се надохнадува со цел нашиот организам да функционира без проблеми. Во просек, личноста треба да пие околу два литра вода дневно за да го надохнади природното губење на течностите (потење, дишење...). Водата нам ни помага да ги отстраниме споредните продукти кои произлегуваат од разградувањето на мастите. Овој процес е многу значаен кај личноста која има намера да ослабе. Водата ги разредува штетните продукти кои се со метаболистичките процеси, овозможувајќи му на организмот побрзо да се ослободи од нив. Доколку телото нема доволно вода, бидејќи особата не доволно внесува течности (дехидрација), тоа ќе се одрази на функцијата на целиот организам и тогаш личноста ќе почувствува замор, главоболка, вртоглавица, жед и грчеви во мускулите. Водата ефикасно го сузбива апетитот, така што на личноста која сака да ослабе и се препорачува да испие чаша вода пред секој оброк. Треба да се внимава на внесувањето дури и на чајот и кафето, бидејќи тие ...
| | веќе видена

Уште одамна овошјето имало значајна улога во човековата исхрана, а во новото време тоа стана еден од важните фактори во превенцијата на многу болести. Во современата исхрана, овошјето и овошните производи не се препорачуваат само како десерт, туку и како дел од оброкот или дури и како самостоен оброк. Овошјето е доста значајно во исхраната, бидејќи не одржува сити, содржи малку калории, а содржи многу корисни состојки потребни на човековиот организам. Одамна се знае дека овошјето е полно со витамини и минерали, но во најново време е заклучено дека овошјето содржи и други состојки кои се исклучително лековити и поволно делуваат против многу болести. Видови на овошје Во основа на изгледот на плодот, градбата и биолошките состојки, овошјето се дели во шест основни групи: Јаболково овошје: јаболка, круша, дуња, мушмула... Јагодесто: грозје, јагода, домашна капина, домашна малина, рибизла, боровница, брусница... Шумско овошје: шумска јагода, шумска малина, капина, боровница, шипка... Костенливо: орев, бадем, ...
| | веќе видена

Не е важно само кое јадење го подготвуваме, туку како ги подготвуваме продуктите од кои е подготвен нашиот оброк. Дури и мала промена на начинот на готвење може да ја удвои хранливата вредност на оброкот. Печена риба Еве еден совет за убав струк: рибата која содржи масти (како што е лососот) треба да се пече на малку маслиново масло. Со овој начин на подготвување на рибата се апсорбира маслиновото масло и се намалува количината на маснотиите за 10%, а со тоа и непотребните калории. Потребно е само малку маслиново масло, за да се премачка плехот на кој ќе печете. Печената риба е вкусна ако се прелие со лимонов сок, со малку толчен лук и бибер. Со рибата во одлична комбинација оди зеленчук варен на пареа. Варен домат Варениот домат е добар за млад изглед на кожата, како и за заштита од канцер. Во споредба со свежиот домат, варениот содржи повеќе ликопен - моќен антиоксиданс. Овој елемент ја штити кожата од УВ зрачење. Можете и да го запечете во рерна, на парчиња тост леб, така што ќе добиете вкусни и ...
| | веќе видена

И покрај тоа што голем број луѓе имаат проблеми со акните, мал број од нив навистина секојдневно се труди да направи нешто и да го спречи нивното повторно појавување. Повеќето одлучуваат едноставно да не прават ништо и чекаат на телото само да го реши овој проблем. Мислењето на поголем дел од луѓето е дека главниот кривец и главен предизвикувач на акните, како и мозолчињата, навистина е храната која личноста ја консумира. За жал, постојат многу малку докази кои би го потврдиле ова тврдење. Покрај тоа, постојат и многу митови за акните и сите биле одбиени со научни образложенија. Ги наведувме најголемите грешки:
| | веќе видена

Веќа подолго време се води дебата за тоа кој од овие два млечни производи е поздрав, а со самото тоа и покорисен. Да започнеме прво од маргаринот. Имено, самиот маргарин припаѓа во групата млечни производи, кој е сличен на путерот и се добива од млечни производи, растителни масла и останати состојќи. Секако треба да напоменеме дека маргаринот во себе не содржи холестерол, што не е случај со путерот. Од друга страна, путерот претставува јадење од емулзија на зрнцата маст, до кои се доаѓа со "гмечење" на млекото и кајмакот. Кога станува збор за самата дебата, мислењата се поделени, со тоа што и двата млечни производи содржат доста корисни витамини и минерали, па имаат голем број "поддржувачи", спремни да застанат во одбрана на едниот или другиот продукт. Особите кои имаат проблеми со здравјето, вообичаено се определуваат за маргаринот, бидејќи тој во себе не содржи холестерол. Сепак, најновите истражувања покажале дека кога станува збор за калориите, можеме да ја најдеме истата количина и во едниот и во ...
| | веќе видена

next