Хроника - Осум години затвор за тројца хакери

Двајца штипјани и еден скопјанец, кои беа обвинети за незаконско влегување во компјутерски систем, завчера се осудени на осумгодишна затворска казна. Водачот на групата е осуден на три години и десет месеци, неговиот прв помошник на две години и шест месеци, а нивниот соработник на една година затвор. Тие, според обвинителниот акт, од април до јули 2009 година создале група која купила фалсификувани кредитни картички и од банкомати на Комерцијална банка-Скопје и на Охридска банка подигнале околу 19.000 евра.
| | веќе видена | слични

Штипјаните В.Д. и Л.Ј. и С.Г. од Скопје, обвинети за две кривични дела, оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем и злосторничко здружување, се осудени на затворски казни. Првиот, В.Д., на три години и десет месеци, второобвинетиот Л.Ј. на две години и шест месеци и С.Г. на една година По објавувањето на пресудата судијата донесе решение В.Д. и Л.Ј. да останат во притвор, сé до нејзината правосилност, а пак С.Г. е пуштен да се брани од слобода. Тројцата обвинети меѓу април и јули 2009 година се состанале и се договориле да набават фалсификувани платежни картички на странски државјани. Потоа во неколку наврати од банкомати на Комерцијална и на Охридска банка подигнале 1,1 милион денари.
| | веќе видена | слични

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 371 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Осум години затвор за тројца хакери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: