Хроника - Осум години затвор за тројца хакери

Двајца штипјани и еден скопјанец, кои беа обвинети за незаконско влегување во компјутерски систем, завчера се осудени на осумгодишна затворска казна. Водачот на групата е осуден на три години и десет месеци, неговиот прв помошник на две години и шест месеци, а нивниот соработник на една година затвор. Тие, според обвинителниот акт, од април до јули 2009 година создале група која купила фалсификувани кредитни картички и од банкомати на Комерцијална банка-Скопје и на Охридска банка подигнале околу 19.000 евра.
| | веќе видена | слични

Штипјаните В.Д. и Л.Ј. и С.Г. од Скопје, обвинети за две кривични дела, оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем и злосторничко здружување, се осудени на затворски казни. Првиот, В.Д., на три години и десет месеци, второобвинетиот Л.Ј. на две години и шест месеци и С.Г. на една година По објавувањето на пресудата судијата донесе решение В.Д. и Л.Ј. да останат во притвор, сé до нејзината правосилност, а пак С.Г. е пуштен да се брани од слобода. Тројцата обвинети меѓу април и јули 2009 година се состанале и се договориле да набават фалсификувани платежни картички на странски државјани. Потоа во неколку наврати од банкомати на Комерцијална и на Охридска банка подигнале 1,1 милион денари.
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 43 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Осум години затвор за тројца хакери

Од:
До кого (е-маил):
Порака: