„Свети Ѓорѓи“ Неготино

Манастирот „Свети Ѓорѓи“ се наоѓа во близината на Неготино. Стариот манастир е изграден во средината на 18 век, но после неколку разурнувања и палења тој бил целосно реновиран и возобновен. Во 1978 година околу него се изградени и конаци и други помошни објекти, дворот е целосно поплочен со што овој комплекс стнува прекрасно место за одмор. Во околината на манастирот се наоѓаат повеќе мали светилишта, како и повеќе археолошки локалитети.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 127 | | | веќе видена

Во 23 часот и 6 минути заврши рочиштето во Кривичниот суд за „крвавиот четврток". Во судскиот процес кој траеше 13 часа последен сведочеше актуелниот директор ...
сите 206 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 44 | | | веќе видена

Успех за Овен, Бик се додворува на Близнаци, Ракот ужива со Скорпија, добри аспекти за Лав, Девица победува Риба, Терезија во љубов со Јарец, на Стрелецот ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Свети Ѓорѓи“ Неготино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: