Српски студент против загадувањето од автомобили (+ Видео)

Кога во Филип Јовиќ, 23-годишниот студент по архитектура, се разбуди еколошка свест тој станува Угљеша Гариќ и со извалкани алишта, исчадени од издувните гасови од автомобилите на улиците на главниот град на Србија, со насмевка ги повика возачите да го исклучите автомобили, додека чекаат за семафори да се промени. - Јас сум роден во Белград. Како и секој друг, јас го сакам мојот град. Но не ми се допаѓа она што направивме од него. Јас живеам во градот кој се вика Белград, а тоа е апсурдно дека тој не е бел. Па решив да излезат на улиците чист одвнатре и зачаден однадвор, и да им се покаже на луѓето како со малку добра волја, може да ги променат лошиот однос со градот – вели Филип. На почетокот им се доближуваше на луѓето без натпис во рацете па многумина мислеле дека сака да им го исчисти стаклото на возилото. Порака “Ве молиме исклучете го моторот” и широка насмевка беа доволно да се скрши мразот. - Ги сопирав сите, од автомобили со дипломатски регистарски ознаки, преку свештеници, луѓето кои се враќаа од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 198 | | | веќе видена

Кампањата за претседателските избори можеби официјално не е започната, но затоа кандидатите ги користат сите можности да им се додворуваат на гласачите. Пред ...
сите 215 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 200 | | | веќе видена

Граѓаните кои купиле станови во зградите на земјиштето помеѓу Илинденска и кејот на Вардар, во скопски Карпош, каде претходно се наоѓаше ресторанот „Имес“, ...
сите 178 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 216 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, денеска се сретна со граѓаните на главниот град, Скопје. На средбите со граѓаните низ ...
сите 97 | | | веќе видена

Франција е подготвена да стави вето на барањето на Велика Британија за одложување на Брегзит доколку Лондон не понуди никаков алтернативен план или, пак, со ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Српски студент против загадувањето од автомобили (+ Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: