Современ Возач

Инжинерите на Ford направија голем напредок успевајќи новиот еднолитарски EcoBoost мотор да го вметнат во болид на Формула, односно на англиската Formula Ford каде стандардно се користат 1,6 литарски мотори. Интересен податок околу проектот Ford Full Road Car, освен самиот предизвик за вградување на новиот погонски агрегат, е одлуката на инженерите и дизајнерите на Ford да претворат формула користејќи автомобил кој може слободно и легално да се движи по стандардните патишта. Тоа придонесе за развој на предни и задни светла, нови браници, како и други конструкциски измени. Новиот 1,0 литарскиот EcoBoost мотор кој ја освои наградите “Меѓународен мотор на 2012 година”, “Најдобар нов мотор” и “Најдобар мотор под 1 литар”, комбинира турбокомпресор, директно вбризгување на горивото и променливи фази на на издувните и вшмукувачки вентили за да испорача моќноста на поголем мотор и економичноста на мал агрегат. За време на тестови на легендарната патека Нордшлајф на Нирбургринг, еднолитарската Formula Ford ...
| | веќе видена

Заедно со испораките во Европа, и македонските купувачи од 15 септември ќе го имаат на располагање новиот модел на Mercedes, А класата. За варијантата 180 BE со 1,6 бензински мотори 122 КС, почетата цена на чинење на моделот изнесува 22.950 евра Со новата A-класа, Mercedes-Benz отвора ново поглавје во компактниот сегмент со изразено возбудлив дизајн. Новата А класа, е целосно поразлична од претходниот модел, со изразено спортски изглед, располага со моќни мотори од 80 кW (109 КС) до 155 кW (211 КС), високо ефикасен со емисии од само 98 грама CО2/км и со најдобар аеродинамичен отпор од 0,27 во класата. Од Mercedes-Benz се потенцира дека безбедноста не е прашање на цена – стандардната спецификација, меѓу другото, вклучува систем за ПРЕВЕНТИВНА ПОМОШ ОД СУДАРИ базиран на радар. Со клима уред, Аудио 5 USB, електрични прозори, Помош за долги светла и мултифункционален волан со 12 копчиња, класата-А е со полна опрема дури и во својата основна конфигурација. Со изборните линиите „Урбан“, „Стил“ и „АМГ Спорт“, ...
сите 3 | | | веќе видена

Дали се сеќавате на Хонда N Concept_4 од ланскиот саем во Токио? Па, она што го гледате на сликата тука е последната производствена верзија на мал хечбек чија продажба е закажана во Јапонија оваа есен. Фотографиите стигнаа од брошурата што треба да го потпомогне лансирањето во Јапонија, а овие скенирани слики го откриваат екстериерот и ентериерот на новата Honda што веројатно ќе сака да му конкурира на Fiat 500 во сегментот на градски возила. Се уште постои дилема дали името на возилото е N-One (или N-1) бидејќи преводот е направен од јапонските брошури. Стил на N-One нè навраќа на оригиналната Хонда N серија на автомобили од 1960 и 1970-тите години, а особено N360, произведувана во периодот од 1967 до 1972 година. Внатре, N-1 се чини помалку ретро со долната половина на инструмент таблата што е скоро идентична како и онаа на неодамна лансираната N Box +, додека горниот дел е различен. Споделувањето на делови со JDM N Box + продолжува и под каросеријата бидејќи двата модели користат истата платформа и ...
| | веќе видена

Nissan Motor Co објави дека почнува продажбата на целосно новата генерација на моделот Note во Јапонија. Од компанијата велат дека очекуваат секој месец, во земјата да бидат реализирани околу 10.000 возила на новата генерација на компактниот автомобил. Иако првично е промовиран на јапонскиот пазар, новиот Note е глобален производ и од почетокот на следната година ќе биде достапен и за европските потрошувачи. За европскиот пазар модел ќе се прави во фабриката на Nissan во Сандерленд, Велика Британија. Новиот Nissan Note доаѓа на пазарот со богат избор на високо-технолошки системи за активна безбедност, вклучувајќи и единствена за сегментот систем за видео надзор околу возилото Around View Monitor (AVM). Видео
| | веќе видена

Соработката на Renault и Daimler не е планираната на кратки патеки, но набрзо веројатно ќе излезе и првиот производ, и тоа мини возило. Папарацо фотографите во Германија веќе „фатија“ мини модел за кој се претпоставува дека може да биде предок на новите модели на двете компании. Меморандумот за соработка е потпишан уште во 2010 година. Daimler сака да го замени Smart, а Renault ќе понуди ново возило во класата на градски мини возила. Според некои укажувања, Французите новиот модел би можеле да го преименуваат од Twingo во Izzy, а Daimler размислува варијантата на Smart да има можност и за четири седишта, односно Smart ForTwo+2, со што би добил и задни врати. Новите модели, Smart Fortwo и Renault Twingo ќе делат заедничка платформа. Се очекува дека и двата автомобили ќе имаат бензински, дизелски и електрични агрегати, како и варијанти со две и четири врати.
| | веќе видена

Со промоцијата на 208 GTi, Peugeot отвора нова страница во својата спортска историја. Со оглед на пазарните успеси на 205 GTi, новото „тркачко возило“ доаѓа со карактеристики на тековната палета на Французите, со нагласена визуелна спортска стилистика, високоефективен погонски агрегат, богата стандардна и дополнителна опрема, и други. По повод промоцијата на 208 GTi, Peugeot пушта во продажба негова лимитирана серија, во која се вклучени дури 50 автомобили. Со Satin Pearlescent White екстериер, во опремата се вклучени уникатни 17 инчи бандажи, надолжна лента во предниот дел со француското знаме, систем за навигација, луксузен аудио система и друго. Peugeot 208 GTi тежи 1.160 кг. и е опремен со 1,6 литарски бензински мотор кој генерира максимална моќност од 200 КС и максимален вртежен момент од 275 Нм. 208 GTi е во состојба да се забрза од 0 до 100 км/ч за помалку од 7 секунди и да помине километар од „старт“ за 27 секунди. Уште повеќе возбудлива искуство на патот ветува електронска стабилност и нејзината ...
сите 2 | | | веќе видена

Возењето драгстер трки е популарно особено кај помладите кои се натпреваруваат чиј автомобил е побрз на растојание од 420 метри. И во таков случај понекогаш моторот знае да прегрее, возилото да удри во оградата, да се изврти, да се загуби контрола. Но, да се направи судар возејќи во рикверц и тоа на загревање е навистина смешно. Двајца „жешки“ возачи со нивните возила беа подготвени за трка во Германија, во градот Буцен во источен Саксон. Пред трката двајцата имаат мало загревање на гумите со неколку десетина метри „брз старт“. Но, кога треба да се врати на стартната позиција, едниот возач, заборава дека не е сам…. Видеото кажува се….
| | веќе видена

Колку е важен рускиот пазар за секој производител покажува француски Peugeot кој на својот штаб имаше повеќе од 24 сериски и концепти што им ги покажа на посетителите. Сепак главните новитети се двата седани, 408 и 208. Тие ќе бидат пуштени во продажба во Русија на почетокот на следната година. Моделот 408 што го видоа посетителите е со должина од 4.703 мм, и со меѓуоскино растојание од 2,71 метри, ширината е 1.815 мм, височина – 1.505 мм, а капацитет на багажникот е 526 литри. Од француската компанија соопштија дека предпроизводствените верзии на 408 биле опремени со 1.6 литарски HDi дизел мотор, но при појава на пазарот подоцна во текот на оваа година, возилото ќе се нуди со богат избор на погон агрегати и менувачи.
| | веќе видена

Кога се купува возила често се размислува и за негово продавање после неколку години, па купувачите обично се решаваат за автомобил што подобро „оди“ на старо. Но не ретко и бојата е причина за купување на возило на старо, а според експертите најчестат боја е белата. Според некои истражувања, возилата со бела боја се за пет отсто поскапи во однос на пазарите. На второ место се автомобилите со темно сина боја, потоа следуваат бордо и зелена. Кај спортските возила најпопуларна зе жолтата боја и розевата, но на големите пазари каде се нудат возила тоа многу не влијае кај купувачите кои сепак се водат според сопствените убедувања за изгледот Но, експертите советуваат при купување на возило да се бара помалку популарна боја со цел да се заштеди
| | веќе видена

Кога во Филип Јовиќ, 23-годишниот студент по архитектура, се разбуди еколошка свест тој станува Угљеша Гариќ и со извалкани алишта, исчадени од издувните гасови од автомобилите на улиците на главниот град на Србија, со насмевка ги повика возачите да го исклучите автомобили, додека чекаат за семафори да се промени. - Јас сум роден во Белград. Како и секој друг, јас го сакам мојот град. Но не ми се допаѓа она што направивме од него. Јас живеам во градот кој се вика Белград, а тоа е апсурдно дека тој не е бел. Па решив да излезат на улиците чист одвнатре и зачаден однадвор, и да им се покаже на луѓето како со малку добра волја, може да ги променат лошиот однос со градот – вели Филип. На почетокот им се доближуваше на луѓето без натпис во рацете па многумина мислеле дека сака да им го исчисти стаклото на возилото. Порака “Ве молиме исклучете го моторот” и широка насмевка беа доволно да се скрши мразот. - Ги сопирав сите, од автомобили со дипломатски регистарски ознаки, преку свештеници, луѓето кои се враќаа од ...
| | веќе видена

Компанијата Skoda ќе ја претстави следната генерација на Octavia во ноември, а продажбата на моделот ќе стартува на почетокот на 2013. Новата Skoda Octavia малку ќе има спортска линија, ќе личи повеќе на моделот Superb и ќе биде елегантна. Новата Octavia е развиена врз прославената платформа на VW MQB, која е веќе во сржта на Audi A3, Seat Leon и Golf од седмата генерација. Сега во Octavia ќе биде зголемен квалитетот на материјалите што се користат, ќе биде користена и веќе познатата од Superb задна врата Twin Door. Во споредба со сегашната генерација, новата Octavia ќе биде поширока за 60 милиметри и порасната за 40 мм, и со 2.620 мм. меѓуоскино растојание. Тоа ќе обезбеди повеќе простор, како за патниците така и за багажот во новото возило. Моделот, иако порастат во должина, од 4,8 метри, ќе биде полесен од својот претходник. Во возилото ќе се видат и некои нови за брендот технологии, како системот Start & Stop, и тоа уште во стандардната варијанта. Палетата на мотори ќе биде слична на онаа кај новиот ...
| | веќе видена

По четири генерации и речиси 12.000.000 произведени и продадени примероци, Opel Corsa го одбележува 30 роденден и присуството на пазарот. Од вкупната бројка на произведени автомобили, 9,3 милиони модели на Opel Corsa биле склопени во фабриката во Сарагоса, Шпанија, а останатите, околу 2,5 милиони во Ајзенах, Германија Како резултат на вака добрата продажба Corsa добива статус на популарно име во целата историја на Opel. Ако во предвид се земаат и реализираните ребрандирани претставници на Corsa кои се продаваа и во Латинска Америка (под името на Chevrolet), Австралија (Holden), Кина (Buick), произведените возила на моделот ја достигнуваат бројката од 20.000.000 единици. Во моментов, Opel Corsa се нуди три главни верзии-со три и пет врати, како и комерцијалниот Corsavan. Видео
| | веќе видена

Снимка на возач кој во едната рака го држу воланот на автобусот, а во другата зборува на мобилен пред некој ден осамна на интернет. Ништо чудно, светот е голем, а интересно е што тоа се случило во Србија. Снимката е направена на планината Тресибаб меѓу Књажевац и Сврљиг, пат познат по големиот број на опасни свиоци. Очигледно за овој „шофер“ тие се како гимкана, ги минува без проблеми. Направената снимка трае речиси чест минути, а на нејзе се гледа како возачот зборува на телефон, и маневрира во свиоците. Наводно станува збор за возач на Ниш експрес, бидејќи и снимката е така насловена, но нема официјална потврда дали навистина се работи за таа компанија. Возачот бил снимен со мобилен телефон од еден од патниците
| | веќе видена

Главниот акцент на штандот на Nissan на меѓународен саем во Москва што од утре официјалчно ќе биде отворен за посетителите е целосно новата Almera развиена во Русија и наменета специјално за локалните корисници. Присуство на Nissan на московскиот салон е исклучително силно и целосно објасниво со фактот дека рускиот пазар е најважниот за компанијата во Европа и е петтиот најважен пазар на глобално ниво. Брендот е најпопуларен меѓу јапонските производители и држи околу 5.5% од продажбата во земјата. Новиот Nissan Almera, што ќе се составува во Русија, комбинира класичен дизајн, пространа внатрешност, зајакната суспензија, зголемен клиренс на возилото од патот и прифатлива цена што сепак ќе биде објавена на почетокот на 2013. Погонот на новата Almera и е доверен на 1,6 литарскиот бензински мотор со 102 КС и 145 Нм. Агрегатот ќе се нуди во комбинација со петстепен механички или четиристепен автоматски менувач. Освен со новата Almera, посетителите на штандот на Nissan на салонот во Москва ќе можат да се ...
| | веќе видена

Главниот акцент на штандот на Audi на меѓународниот саем во Москва е премиерата на обновената верзија на суперспортскиот автомобил R8. Автомобилот ќе биде понуден на пазарот до крајот на годинава, како основна верзија на моделот модифицираното V8 Coupе, ќе чини 113.500 евра. Со основни димензии: должина – 4,44 м., ширина – 1,9 м., и висина – 1,25 метри, обновениот Audi R8 доаѓа со козметички промени поврзани претежно со нов дизајн на решетката, нови браници, диодни дневни светла, воведување на нов седумстепен роботизиран менувач S tronic и други. Новото засилување модифицираниот Audi R8 V10 plus е со максимална моќност од 550 КС и 540 Нм, забрзува од 0 до 100 км/ч. за 3,5 секунди и може да достигне максимална брзина од 317 км/ч. Просечната потрошувачка е 12,9 литри на 100 км.
| | веќе видена

Од 23 до 26 август, во Антверпен, Белгија се одржа најголемото досега собирање на обожаватели на автомобилите од марката Smart. За време на настанот бил поставен и нов светски рекорд за најдолга колона со автомобили Smart. Во градот поминале вкупно 1114 сопственици на возила од овој бренд, а вкупниот број на учесници достигнал 1594 пријавени сопственици За време на собирањето во Белгија, сопствениците и обожавателите на брендот Smart имале можност да се запознаат како со сериски претставници од сегашноста и минатото на компанијата, така и со голем број доработени верзии од самите сопственици. Видео
| | веќе видена

Проблемот на сообраќајниот метеж во Кина се зголемува од година во година. Исто како и во повеќето земји, кинеските градови не биле дизајнирани да бидат способни да се справат со голем број на автомобили кои се ставени во употреба минатата година, а ситуацијата ќе биде уште полошо ако издавањето на нови регистарски таблички нема да бидат контролирано. Откако бројот на новорегистрирани возила во Пекинг е ограничен на 20.000 годишно, на листата на кандидати кои чекаат да добијат дозвола да го регистрираат возилото сега се зголеми на повеќе од еден милион! Луѓето почнаа да губат надеж, бидејќи тоа значи дека само еден од 53 среќни кандидати оваа година, ќе добие регистерска табличка – тоа е до 80 проценти помалку отколку во јануари минатата година. Мала надеж им дава лотаријата во која автоматски се вклучени ако не успеат два месеци по ред да добијат регистрација. Вакви драстични мерки стана неопходно откако од 1997 година бројот на возила во Пекинг се зголеми од еден милиот на сегашните 4,76 милиони возила ...
| | веќе видена

VW покажа видео клип за новиот Golf VII. Автомобилот сеуште е покрeн без официјални фотографии, но клипот открива информации за каросеријата и платформата MQB. Компанијата производител наведува дека автомобилот ќе бид еполесен за околу 100 килограми и ќе биде со 23% поекономичен мотор. Премиерата е закажана за 4 септември во Берлин. Golf VII е долг 4255 мм. широк – 1799 мм., и висок 1452 мм., што значи дека оваа генерација има зголемени димензии во однос на претходникот. Новиот Golf е за 56 мм. подолг 13 мм поширок, но и 28 мм. понизока од шестата генерација на автомобилот. Golf се базира на сосема нова платформа MQB на VW групацијата Повеќе информации на следниот линк Видео
| | веќе видена

Новиот Volvo V40 постигна пет ѕвезди и е најдобар модел на Euro NCAP досега во својот сегмент. Она што го одвојува V40 од други возила е првата стандардена Airbag технологија за пешаци. Во случај на судар со пешачки, сензорите го детектираат влијанието, ја ослободуваат хаубата и го отвораат воздушното перниче во дел од секунда. Пешачкото воздушно перниче ја крева хаубата и делумно го покрива А-столбот обезбедувајќи поголема заштита на пешаците. Во тестовите Euro NCAP, ова е оценето со 88% во заштита на пешаците, највисок резултат постигнато во овој дел од тестирањата. Повеќе за резултатите на последниот EuroNCAP тест причитајте на следниот линк
| | веќе видена

На автомобилски салон во Москва домаќините од AvtoVAZ го покажаа концептот XRAY која го загатнува изгледот за идните модели на Lada. Компанијата предвидува да направи други автомобили и кросовери. Надворешниот дизајн е дело на Стив Мати, поранешен кадар на Mercedes-Benz и Volvo, кој сега работи за рускиот производител. Ништо чудно што овој прототип изгледа доста луксузно. Црната лакирана решетка е под агол и ја обликува буквата X. Претставници на компанијата тврдат дека овој елемент ќе биде клучен за новиот дизајн на Lada. Самиот амблем стана поголем. Предниот панел на кросовер XRAY е декорирани со LED диоди и се состои од неколку слоеви на елементи, секој од нив е подвлечен со посебнa боја.
сите 2 | | | веќе видена

next