Србија ја разгледува можноста за воведување часови по турски јазик

Предлогот е поздравен како иницијатива за зголемување на културната дипломатија меѓу двете земји. Ако иницијативата биде успешна, српските ученици е можно да имаат часови по турски јазик во петто одделение. [AФП] Здружението на Турци во Србија покрена, поради големиот интерес на своите членови, иницијатива за воведување на турскиот јазик во српските училишта како изборен предмет, почнувајќи од петто одделение. Експертите во Турција ја поздравија иницијативата како корисна за јазичните права, но и за проширувањето на културната дипломатија меѓу двете земји. Али Шаховиќ, претставник на Здружението на Tурци во Србија, изјави за SETimes дека здружението спроведува истражување меѓу родителите и учениците за да утврди дали има доволно интерес за организирање часови по турски јазик. „Ако има доволно интерес, директорите на училиштата ќе го информираат Министерството за образование дека е потребно да се организираат часови по турски јазик како изборен предмет“, рече Шаховиќ. Иницијативата првично ќе се спроведе во ...
| | веќе видена | слични

Останато

По завчерашните два инцидента во КПУ „Скопје“ и констатираните пропусти во безбедносните протоколи на затворот, директорот Ѓоко Котевски најави дека ќе поднесе ...
сите 477 | | | веќе видена

Апелирам до сите оние кои што се залагаат за правда и право, за сите оние што сакаат вистинско обединување во Република Македонија, за сите оние кои што сакаат ...
сите 277 | | | веќе видена

Семејството Шаулиќ денес, ден по погребот, го посети местото каде почива кралот на народната музика, неговиот гроб во Алејата на заслужни граѓани на Новите ...
сите 221 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Расправата за барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски,  поднесено од Одделението за организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд поради ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија ја разгледува можноста за воведување часови по турски јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: