Србија ја разгледува можноста за воведување часови по турски јазик

Предлогот е поздравен како иницијатива за зголемување на културната дипломатија меѓу двете земји. Ако иницијативата биде успешна, српските ученици е можно да имаат часови по турски јазик во петто одделение. [AФП] Здружението на Турци во Србија покрена, поради големиот интерес на своите членови, иницијатива за воведување на турскиот јазик во српските училишта како изборен предмет, почнувајќи од петто одделение. Експертите во Турција ја поздравија иницијативата како корисна за јазичните права, но и за проширувањето на културната дипломатија меѓу двете земји. Али Шаховиќ, претставник на Здружението на Tурци во Србија, изјави за SETimes дека здружението спроведува истражување меѓу родителите и учениците за да утврди дали има доволно интерес за организирање часови по турски јазик. „Ако има доволно интерес, директорите на училиштата ќе го информираат Министерството за образование дека е потребно да се организираат часови по турски јазик како изборен предмет“, рече Шаховиќ. Иницијативата првично ќе се спроведе во ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија ја разгледува можноста за воведување часови по турски јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: