Судијке, не сум убил, за во иднина не гарантирам!

Јасмин Лесковица од судот доби затворска казна од 12 години за убиство со умисла, па по изрекување на пресудата имаше остра забелешка до судијката. Револт, закани, навреди и нервоза имаше на вчерашното соопштување на пресудата за убиство и насилство против скопјаните Јасмин Лесковица и Харун Хаџибулиќ за убиството и тепачката во март лани близу Универзална сала во Скопје. Лесковица од судот доби затворска казна од 12 години за убиство со умисла, додека Хаџибулиќ беше осуден на 1,5 година, поради тоа што го малтретирал и грубо го навредил Кенан Кучевиц, непосредно пред загинувањето на Мирсад Кријешторац, кој, според судот, бил убиен од Лесковица. Тој, пак, експлодираше откако му ги ставија лисиците на раце, обраќајќи им се на судијката и на Хаџибулиќ. - Судијке, досега не сум убил никого, но отсега натаму не гарантирам, а ти среќен си, насмеј се - им рече нервозно Лесковица на судијката и на Харун. Неговиот татко Неџим Лесковица, не можејќи да се помири со одлуката на судот, видно нервозен обвини за ...
| | веќе видена | слични

Адвокатот Ефто Спировски ги отфрли завчерашните обвинувања што му ги упати таткото на Јасмин Лесковица дека Спировски го натерал неговиот син да го признае убиството на Мирсад Кријешторац, за прво да го извадат од затвор Харун Хаџибулиќ, а потоа него. Спировски објаснува дека клеветите кои му биле упатени немаат основа, бидејќи Лесковица никогаш не го ни признал убиството, но и дека тој бил бранител на Харун Хаџибулиќ и токму поради тоа и да сакал не би можел да го натера да го признае делото. Револтот кај таткото на Лесковица следеше откако вчера судот досуди 12 години затвор за неговиот син Јасмин за убиството на Мирсад Кријешторац, на 15 март минатата година, во сред бел ден пред Универзалната сала. Иако Харун Хаџибулиќ беше обвинет и за помагање, судот го осуди само за насилство. Двајцата се во притвор цела година. Адвокатите на Хаџибулиќ бараат тој итно да биде ослободен поради ниската казна, но и тешката здравствена состојба.
| | веќе видена | слични

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Нов текст на законот за Јавно обвинителство, со кој се предлага Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење ...
сите 97 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во одредена сфера од ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судијке, не сум убил, за во иднина не гарантирам!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: