Сок од црна рибизла

Црната рибизла расте во кластери на листопадни грмушки. Сјајни и со темно прупурна боја (колку потемна толку подобро) плодовите се берат во август. Птиците и мечките во дивината прават гозба со нив. Црната рибизла е малку киселкаста но е многу поблага од црвената рибизла. Сокот од црна рибизла е многу популарен во Велика Британија и се смета за здрав пијалок. Потенува од Тибет, а одгледувањето на растението црна рибизла потоа се раширило низ Европка, каде се одгледува веќе 400 години. Еден фрнацуски игумен откако ги увидел здравствените својства на ова овошје во 18тиот век го нарекол елискир на младоста. Откако во избилство почнало да се одгледува црна рибизла во САД, црната рбизла била обвинете дека е виновна за уништувањето на боровите шуми. На почетокот на 20тиот век комерцијалното одгледување на црна рибизла било забрането во САД на неколку декади. Во 1966 година секога држава поединечно требало да реши дали ќе дозволи одгледување на црна рибизла. Бројни здравствени придобивки Пиењето на сок ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сок од црна рибизла

Од:
До кого (е-маил):
Порака: