Скопје - Дупките покрај Вардар закана за пешаците

Шетањето покрај кејот на Вардар во делот на Ново Лисиче, каде што во моментот се прават подготовки за изградба на нова зграда на Фудбалската федерација на Македонија и спортски терени, станува повеќе од опасно. Веднаш до пешачката патека има ископано длабоки дупки, некои и по десетина метри, кои претставуваат реална опасност за безбедноста на стотиците пешаци што во летните горештини шетаат покрај реката. За состојбата да биде уште подраматична, безбедносните тараби веќе одреден период се тргнати, а поради близината на речното корито, ископаните дупки се полнат со подземна вода. Поради лошата безбедност, граѓаните од овој дел на општината Аеродром избегнуваат прошетките да ги прават на пешачката патека, каде што бездни од десетина метри им се закануваат на секој чекор. Според жителите на оваа скопска општина, најзагрозени во случајот се децата затоа што тие постојано трчаат и доколку се лизнат и паднат, може да добијат сериозни повреди. - Страшно е да се поминува таму, особено навечер кога е малку осветлено. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 275 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 201 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Дупките покрај Вардар закана за пешаците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: