Шврговски со сметката на А1 незгодно се пресметал

Секој оној што мисли дека судската одлука за замрзнувањето на сметките на А1 и фирмата која ги издава весниците на адресата Перо Наков 60 е со цел да се заштитат интересите на државата, е, едноставно, премногу наивен. Целта на оваа привремена мерка е А1 што е можно побрзо, ако може уште додека го читате овој напис, да ја снема од етерот и - ништо друго. За да се докаже аргументот, кој гласи дека блокирањето на сметката на ТВ А1 за сума до 4,5 милиони евра нема никаква врска со желбата да се обезбеди државата да ги поврати средствата за наводно неплатен данок, како што стои во обвинението (чија вистинитост е голем знак прашање, но тоа е друга приказна), треба да се навлезе во деталите. Во нив, како и секогаш, лежи ѓаволот и тие јасно го покажуваат кредибилитетот на ставот кој гласи - судот во спрега со власта сака да ја замолчи А1, како најгледана телевизија, која е трн во нивното око, и тоа колку што може побрзо. Начинот на размислување на власта и на судот е многу едноставен. Дај да ги затвориме ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 205 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 167 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шврговски со сметката на А1 незгодно се пресметал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: