Што ако... 2

Континентите не се поделеа? Отприлика пред 300 до пред 200 милиони години, сите седум денешни континенти беа собрани заедно во една копнена маса – наречена Пангеа. Оттогаш континентите се поделија и се оддалечија како резултат на движењата на Земјината кора позната како тектоника на плочи. Некои континенти си ја задржаа својата форма на делови од сложувалка – како источниот брег на Јужна Америка се совпаѓа со западниот брег на Африка. Каков би бил животот? Многу помалку различен. Основниот нагон на спецификација – развој на нови видови од постоечките е географската изолација која води до еволуција на нови карактеристики со подложување на организмите на нови селективни притисоци и услови. За пример може да го земеме Мадагаскар, остров кој се поделил од Гондвана – јужниот дел на Пангеа пред околу 160 милиони години. Девет од десетте растителни видови и видови цицачи кои се развиле на островот не можат да се најдат на друго место на планетата. Ограниченоста на Пангеа ги намалува и условите и можностите за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ако... 2

Од:
До кого (е-маил):
Порака: