Што ако... 2

Континентите не се поделеа? Отприлика пред 300 до пред 200 милиони години, сите седум денешни континенти беа собрани заедно во една копнена маса – наречена Пангеа. Оттогаш континентите се поделија и се оддалечија како резултат на движењата на Земјината кора позната како тектоника на плочи. Некои континенти си ја задржаа својата форма на делови од сложувалка – како источниот брег на Јужна Америка се совпаѓа со западниот брег на Африка. Каков би бил животот? Многу помалку различен. Основниот нагон на спецификација – развој на нови видови од постоечките е географската изолација која води до еволуција на нови карактеристики со подложување на организмите на нови селективни притисоци и услови. За пример може да го земеме Мадагаскар, остров кој се поделил од Гондвана – јужниот дел на Пангеа пред околу 160 милиони години. Девет од десетте растителни видови и видови цицачи кои се развиле на островот не можат да се најдат на друго место на планетата. Ограниченоста на Пангеа ги намалува и условите и можностите за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судските служби во текот на денешниот ден прават нови обиди да го достават решението на Кривичниот совет, со кое се одбива жалбата против решението на судија ...
сите 329 | | | веќе видена

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 174 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ако... 2

Од:
До кого (е-маил):
Порака: