Србија и регионот подготвени да помогнат во борбата против ИСИЛ

Србија е подготвена да даде свој придонес во борбата против ИСИЛ, рече српскиот премиер Александар Вучиќ. Српскиот премиер Александар Вучиќ рече дека Србија се однесува како „одговорен дел од светот“. [AФП] Србија и другите земји од Југоисточна Европа ја искажаа својата подготвеност да дадат свој придонес во борбата протви ИСИЛ, со оглед на тоа што терористичката закана е „заедничка за сите народи на европската цивилизација“, рече еден официјален претставник. Српскиот премиер Александар Вучиќ минатиот месец му испрати писмо на американскиот претседател Барак Обама, во кое вели дека Белград ја поддржува борбата против Исламската држава Ирак и Левант и е подготвен „да помогне во борбата со своите ограничени ресурси“. Александар Радиќ, воен аналитичар од Белград, рече дека Србија им помогна на САД во борбата против терористите преку помошта за Ирачката армија со продажба на оружје и воена опрема. „Втората задача е пресекување на каналите преку кои џихадистите се снабдуваат со нови борци и пари. Новите борци ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот државен секретар Џон Кери упати писмо до српскиот премиер Александар Вучиќ во кое, во име на претседателот Барак Обама, и се заблагодарува на Србија на поддршката на меѓународната коалиција во борбата против Исламската држава на Ирак и Левантот. Во писмото особено се нагласува благодарноста до Србија на нејзината посветеност кон меѓународниот мир и решителност да се спротивстави на терористичката организација. „Соединетите Американски Држави подготвени се тесно да соработуваат со Република Србија за време на нејзиното претседавање со ОБСЕ во овие моменти од посебно значење, со оглед на тоа дека Европа се соочува со еден од најтешките предизвици за својата безбедност во последните неколку децении“, се вели во писмото на шефот на американската дипломатија упатено до Вучиќ.
| | веќе видена | слични

Двете земји ги подобруваат билатералните односи, регионалната безбедност и интеграцијата во ЕУ преку соработка. Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски (лево), и српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ, вршат смотра на почесната гарда во Белград. [Никола Барбутов/SETimes] Министрите за одбрана на Србија и Македонија се согласија да го интензивираат военото образование и меѓуармиската соработка, со цел да се одговори на актуелните безбедносни ризици, со оглед на тоа што државјани на двете земји сѐ повеќе учествуваат во странски војни. „Исто така, разговаравме за размена на искуствата поврзани со учеството во мировните операции, користењето на капацитетите на нашите бази на Југ и Центарот за обука за антинуклеарна-биолошко-хемиска одбрана во Крушевац, и заеднички подготовки на единиците за вонредни ситуации“, рече српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ. Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, ја истакна решеноста на својата земја за идна соработка со Србија. „Воената академија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и регионот подготвени да помогнат во борбата против ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: