Србија и регионот подготвени да помогнат во борбата против ИСИЛ

Србија е подготвена да даде свој придонес во борбата против ИСИЛ, рече српскиот премиер Александар Вучиќ. Српскиот премиер Александар Вучиќ рече дека Србија се однесува како „одговорен дел од светот“. [AФП] Србија и другите земји од Југоисточна Европа ја искажаа својата подготвеност да дадат свој придонес во борбата протви ИСИЛ, со оглед на тоа што терористичката закана е „заедничка за сите народи на европската цивилизација“, рече еден официјален претставник. Српскиот премиер Александар Вучиќ минатиот месец му испрати писмо на американскиот претседател Барак Обама, во кое вели дека Белград ја поддржува борбата против Исламската држава Ирак и Левант и е подготвен „да помогне во борбата со своите ограничени ресурси“. Александар Радиќ, воен аналитичар од Белград, рече дека Србија им помогна на САД во борбата против терористите преку помошта за Ирачката армија со продажба на оружје и воена опрема. „Втората задача е пресекување на каналите преку кои џихадистите се снабдуваат со нови борци и пари. Новите борци ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот државен секретар Џон Кери упати писмо до српскиот премиер Александар Вучиќ во кое, во име на претседателот Барак Обама, и се заблагодарува на Србија на поддршката на меѓународната коалиција во борбата против Исламската држава на Ирак и Левантот. Во писмото особено се нагласува благодарноста до Србија на нејзината посветеност кон меѓународниот мир и решителност да се спротивстави на терористичката организација. „Соединетите Американски Држави подготвени се тесно да соработуваат со Република Србија за време на нејзиното претседавање со ОБСЕ во овие моменти од посебно значење, со оглед на тоа дека Европа се соочува со еден од најтешките предизвици за својата безбедност во последните неколку децении“, се вели во писмото на шефот на американската дипломатија упатено до Вучиќ.
| | веќе видена | слични

Двете земји ги подобруваат билатералните односи, регионалната безбедност и интеграцијата во ЕУ преку соработка. Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски (лево), и српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ, вршат смотра на почесната гарда во Белград. [Никола Барбутов/SETimes] Министрите за одбрана на Србија и Македонија се согласија да го интензивираат военото образование и меѓуармиската соработка, со цел да се одговори на актуелните безбедносни ризици, со оглед на тоа што државјани на двете земји сѐ повеќе учествуваат во странски војни. „Исто така, разговаравме за размена на искуствата поврзани со учеството во мировните операции, користењето на капацитетите на нашите бази на Југ и Центарот за обука за антинуклеарна-биолошко-хемиска одбрана во Крушевац, и заеднички подготовки на единиците за вонредни ситуации“, рече српскиот министер за одбрана, Братислав Гашиќ. Македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски, ја истакна решеноста на својата земја за идна соработка со Србија. „Воената академија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, говорејќи на расправата во грчкиот Парламент, кусо пред гласањето доверба на владата, ги извести пратениците дека Грција ја ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија и регионот подготвени да помогнат во борбата против ИСИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: