Ревизорите со остри забелешки за изградбата на автопатите Кичево – Охрид и Скопје – Штип

Изградбата на автопатите се одвива со бавно темпо, има доцнење на градежните работи и на финансиската реализација на планираното и договореното. Државниот завод за ревизија излезе со остри забелешки за изградбата на делниците Кичево – Охрид и Миладиновце – Свети Николе – Штип во најновиот извештај за извршената ревизија на финансиските извештаи на Јавното претпријатие за државни патишта за 2015 година. „За автопатот Миладиновци – Свети Николе-Штип, согласно досегашната динамика на градење и реалната финансиска реализација која е околу 26% од вкупната вредност на Договорот, постои ризик изведувачот да не го запази договорениот краен рок за завршување на Проектот, предвиден за 1 мај 2017 година“ се наведува во Ревизорскиот извештај. Ревизорите даваат речиси идентична формулација и за вториот проект финансиран од Кина: „За автопатот Кичево – Охрид, согласно досегашната динамика на градење и реалната финансиска реализација која е околу 19,16% од вкупната вредност на Договорот, постои можност изведувачот да не го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 218 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 291 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ревизорите со остри забелешки за изградбата на автопатите Кичево – Охрид и Скопје – Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: