Ревизорите со остри забелешки за изградбата на автопатите Кичево – Охрид и Скопје – Штип

Изградбата на автопатите се одвива со бавно темпо, има доцнење на градежните работи и на финансиската реализација на планираното и договореното. Државниот завод за ревизија излезе со остри забелешки за изградбата на делниците Кичево – Охрид и Миладиновце – Свети Николе – Штип во најновиот извештај за извршената ревизија на финансиските извештаи на Јавното претпријатие за државни патишта за 2015 година. „За автопатот Миладиновци – Свети Николе-Штип, согласно досегашната динамика на градење и реалната финансиска реализација која е околу 26% од вкупната вредност на Договорот, постои ризик изведувачот да не го запази договорениот краен рок за завршување на Проектот, предвиден за 1 мај 2017 година“ се наведува во Ревизорскиот извештај. Ревизорите даваат речиси идентична формулација и за вториот проект финансиран од Кина: „За автопатот Кичево – Охрид, согласно досегашната динамика на градење и реалната финансиска реализација која е околу 19,16% од вкупната вредност на Договорот, постои можност изведувачот да не го ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ревизорите со остри забелешки за изградбата на автопатите Кичево – Охрид и Скопје – Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: