РЕПОРТАЖА: Кружењето на трамвајските приказни низ Сараево

Љубовта кон трамвајот кај сараевчани е работа која никогаш нема да се промени во босанскиот главен град. И не само кај нив, туку и кај посетителите на Сараево. Неколку децении наназад за ова превозно средство се испишани бројни книжевни дела од писатели, извештаи и репортажи од новинари, во сараевскиот трамвај инспирација најдоа сликари и графичари, а за него се снимени документарни филмови и фотографски хроники. Приказните за сараевскиот трамвај ги полнат архивите на светските библиотеки, раскажани од разни табиети на луѓе кои, за прв пат, ќе седнат во трамвајот на главната железничка станица, по долготрајното патување со воз од некоја далечна дестинација. Епилогот е секогаш речиси ист, трамвајската линија со број 1 ги носи посетителите до славната Башчаршија, а од ова место секој се враќа со позитивни доживувања. Приказната за трамвајот во босанскиот главен град започнува на 1 јануари 1885 година. Австриецот Јохан Ханке ја пишува историјата на градот, управувајќи го првиот трамвај влечен од коњи на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судските служби во текот на денешниот ден прават нови обиди да го достават решението на Кривичниот совет, со кое се одбива жалбата против решението на судија ...
сите 283 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

СЈО понудило – судот прифаил подолга листа на сметки кои веќе се замрзнати, 1ТВ дознава дека станува збор за 5 сметки од поголемите банки во државата. Додека ...
сите 281 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

Возилото на Воената полиција синоќа случајно се нашло пред партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ, тврди министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Според неа, ...
сите 88 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 83 | | | веќе видена

„Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РЕПОРТАЖА: Кружењето на трамвајските приказни низ Сараево

Од:
До кого (е-маил):
Порака: