Пристапувањето во ЕУ значи зафатено лето за српскиот парламент

Законодавците велат дека се посветени на почитувањето на роковите на ЕУ за напредување во процесот на пристапување. Српскиот парламент размислува за закони за национални малцински совети, труд, стечајни постапки, приватизација и финансиска конторла. [АФП] Српскиот парламент ќе има работно лето, без паузи или одмори, и ќе ги разгледува новите закони потребни за почитување на роковите за забрзување на процесот на европска интеграција. „Ќе јадете, спиете и ќе си го миете лицето во парламентарниот дом. Усвојувањето на законите е припритет“, им соопшти премиерот Александат Вучиќ на пратениците. Генералниот секретар на парламентот Јана Љубичиќ изјави за SETimes дека парламентот сака да е во чекор со владата. „Владата ни кажа дека ќе има многу работа и дека треба да очекуваме разни нацрт-закони. Подготвени сме за тоа и ќе ја организираме нашата работа во соработка со владата, за да бидеме што поефикасни“, рече Љубичиќ. Пратениците ги разгледуваат предлог-законите за националните малцински совети, за труд, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пристапувањето во ЕУ значи зафатено лето за српскиот парламент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: