Праските го продолжуваат животот на човекот

Праските не само што се извонредно вкусни имаат и нутритивно значење. Праските се богати со витамини и минерали, но содржината на калиум е причината Кинезите да веруваат во чудесната сила. Тие го продолжуваат животот на човекот. Недостатокот на калиум во нашето тело може да доведе до многу сериозни проблеми како стрес, напнатост, слабост во телото. Недостатокот на калиум се одразува на кожата, меморијата слабее, но најважните проблеми кои се јавуваат во отсуство на калиум се поврзани со функционирањето на срцето. Ако земате лекови за намалување на крвниот притисок, тоа доведува до ограничување на калиум во организмот и до сериозни здравствени проблеми. Калиумот во праските помага за регулирање на крвниот притисок. Преку нив се обезбедуваат 332 мг калиум. Праските содржат големо количество витамини – во една голема праска има 1.4 мг ниацин или 14% од дневната вредност на витамин Б3. Ниацинот игра улога во енергетскиот метаболизам на телото. Праските се со висока содржина на витамин Ц – 11,6 мг или 19% од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Консумацијата на само три праски дневно може да помогне во борба против ракот на дојки, тврди најновото истражување. Американските научници дошле до ова значајно откритие врз основа на тестирањето спроведено врз глувци, пишува „Daily Mail“. Имплементиравме под кожата на експериментални глувци клетки на агресивен рак на дојки, а потоа ги третиравме со екстракти на праска“, рекол др Луис Киснерос Зевалос кој го спроведувал проектот. Додал дека позитивните ефекти се воочени после само неколку недели, што значи дека праските ги уништиле метастазите и ја запреле болеста. Исто така, научниците пресметаните дози употребени кај глувците ги примениле и врз луѓето, после што дошле до заклучок дека консумацијата на две до три праски дневно има ист ефект и кај жените. Во западните земји ракот на дојки е најчест вид на рак кај жените, а најновите податоци покажуваат дека само во Америка минатата година заболеле околу 232.000 жени. (NewTime.mk/Извор: Ubavinaizdravje.mk )
| | веќе видена | слични

Останато

Додека повеќемина на социјалните мрежи шокирани коментирале за тажната глетка од пожарот во Нотр Дам, некои се потсетиле на филмот кој пред 15 години предвиде ...
сите 515 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск ги информираше европските пратеници за ситуацијата со Брегзит по минатонеделниот самит на кој лидерите одобрија ...
сите 164 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Аеродром. Сиљановска Давкова истакна ...
сите 204 | | | веќе видена

Циклонот Кристијан услови вистинска снежна идила на Попова Шапка каде наврнаа дури 30 сантиметри снег а услови за провејување на снег може да се очекува и ...
сите 165 | | | веќе видена

Навистина се разочарав кога слушнав дека мојата против кандидатка Силјановска не се појавила на дебатата „Жешко столче“ на телевизија Телма. Верував дека барем ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Македонија Гордана Сиљановска Давкова својата изборна програма ја претстави пред граѓаните на Валандово. Според нејзе иако СДСМ и ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Праските го продолжуваат животот на човекот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: