Македонија и Хрватска потпишаа план за сорботка во областа на здравството и медицината

Македонија и Хрватска потпишаа план за сорботка во областа на здравството и медицината Хрватскиот министер за здравство Ратко Остојиќ и неговиот македонски колега Никола Тодоров денеска во Загреб потпишаа план за соработка на двете министерства во областа на здравството и медицината до 2016 година. Соработката на двете министерства, како што јави хрватската новинска агенција Хина, ќе се одвива низ размена на знаења и стручњаци, соработка на подрачјето на донирање и пресадување органи, усовршување на здравствените работици, како и низ соработка на подрачјето на програмите за превенција и раното откривање на карциномот. Хрватскиот министер изјави дека потпишаната спогодба подразбира двонасочна комуникација на двете мошне добри медицини и знаењето. Слични програми за соработка, според Остојиќ, Загреб во последните две години од неговиот мандат има потпишано со неколку земји. Со некои од нив, какви што се Босна и Црна Гора, е направен и чекор понатаму со потпишување протокол за соработка во трансплантациска ...
| | веќе видена | слични

Соработката меѓу македонското и хрватското министерство за здравство, според отпишаниот документ, ќе се одвива преку размена на знаења и експерти, соработка во областа на донирањето и пресадувањето на органите, усовршувањето на здравствениот кадар, како и низ соработка во областа на програмата за превенција и рано откривање на карциномот. Хрватска, инаку, во областа на ткн трансплантациска програма има едно од водечките места меѓу 184 земји на Светската здравствена организација. Хрватскиот министер Остојиќ изјави дека потпишаниот договор со македонското министерство за здравство подразбира двонасочна комуникација на две, како што нагласил, многу добри медицини и науки. Министерот Тодоров по потпишувањето на Планот за соработка, на прес-конференцијата истакна дека по десет македонски лекари во следните три до пет години ќе престојуваат во специјализираните болници во Хрватска, со што ќе и се помогне на Македонија во воведувањето на кадаверичната трансплантација.
| | веќе видена | слични

Македонскиот министер за здравство Никола Тодоров и неговиот хрватски домаќин Рајко Остојиќ го потпишаа Планот за соработка на двете министерства во областа на здравството и медицината од 2013 до 20016 година. Соработката меѓу македонското и хрватското министерство за здравство, според отпишаниот документ, ќе се одвива преку размена на знаења и експерти, соработка во областа на донирањето и пресадувањето на органите, усовршувањето на здравствениот кадар, како и низ соработка во областа на програмата за превенција и рано откривање на карциномот. Хрватска, инаку, во областа на ткн трансплантациска програма има едно од водечките места меѓу 184 земји на Светската здравствена организација. Хрватскиот министер Остојиќ изјави дека потпишаниот договор со македонското Министерство за здравство подразбира двонасочна комуникација на две, како што нагласил, многу добри медицини и науки. Министерот Тодоров по потпишувањето на Планот за соработка, на прес-конференцијата истакна дека по десет македонски лекари во следните ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Хрватска потпишаа 3 годишен план за соработка во здравството. Со него се предвидува стручно усовршување на здравствени работници, донирање и трансплантација на органи, изработка на протоколи, упатства, водичи и стандарди, на програми за превенција и рано откривање карцином, обезбедување специјалистичко усовршување за доктори на медицина, стипендисти од Република Македонија во Република Хрватска, размена на информации за нова опрема, производи и технолошки достигнувања кои се однесуваат на медицината и здравјето, како и размена на информации и искуства во врска со активностите за пристапување на Република Македонија во Европската унија.
| | веќе видена | слични

Останато

Иако не преставува закана по Русија, влезот на Македонија во Алијансата и ЕУ заедницата ќе помогне да се стабилизира историски немирниот дел на Европа, напиша ...
сите 226 | | | веќе видена

Со сведочењето на Сашо Тасевски вечерва во 23 часот заврши целодневното рочиште за настаните во Собранието за 27 април минатата година. Судијката Добрила ...
сите 211 | | | веќе видена

Грчкиот весник „Екатимерини" открива дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција ја сменила изјавата на премиерот Зоран ...
сите 118 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 218 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 170 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија и Хрватска потпишаа план за сорботка во областа на здравството и медицината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: