Последниот Крал (The Last King)


Во 1987 година, норвешкиот режисер Нилс Гауп , го сними својот прв филм на лапонски јазик „ Извидник “ (Pathfinder) , – народна приказна за младо момче, кое е сведок на убиството на своето семејство од убијци наречени tjuder и е во потрага по нивна одмазда. Номиниран за Оскар во 1987 година за најдобар странски филм {каде загубил од данскиот „ Гозбата на Бабет“ (Babette’s Feast )}, а во 2007 година го добива и својот американски римејк, што го претстави Гауп како режисер кој што треба да се погледне. Во „ Последниот Крал “ (The Last King) , со оргинален наслов „ Birkebeinerne “, Gaup ја раскажува приказната за херојското спасување кое ќе ја промени норвешката историја. Не бидете загрижени ако не сте добро запознаени со норвешка историја пред да ја погледнете оваа епска приказна, бидејќи, освен историчарите, во неа можат да се пронајдат моменти и за љубители на возбудливи тепачки и скијање (да, скијање) и секако за страствените фанови на Игра на Тронови ( Game of Thrones ), особено за оние на слободните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Последниот Крал (The Last King)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: