Црна Гора и Турција ги зајакнуваат воените врски

Воената соработка меѓу Турција и Црна Гора ќе биде од полза за кандидатурата на Подгорица за влез во НАТО, велат официјалните претставници. Турција има активни воени сили од околу 623.000 припадници. [AФП] Новиот петгодишен договор од областа на одбраната меѓу Црна Гора и Турција ќе вклучува обука на војници и ќе биде важен за црногорската армија и кандидатурата на земјата за влез во НАТО, велат официјалните претставници и експертите. Турција е долгогодишна членка на НАТО и има напредни капацитети во областа на воената едукација и обука, што ја прави идеален партнер за балканските земји. „Сега имаме услови припадниците на црногорските армиски сили да ги школуваме и обучуваме во турските воени академии, воените полигони и центрите за обука“, рече за SETimes Санела Ѓозгиќ, портпарол на црногорското Министерство за одбрана. „Тоа подразбира учество во вежби, испраќање набљудувачи на вежбите, логистички системи, воена медицина и здравство, комуникации, електроника и информатички системи, неборбени операции како ...
| | веќе видена | слични

Процесот на интеграција во НАТО ќе помогне Црна Гора да стане подобро место за живеење, велат експертите и граѓаните. Поддршката за процесот на интеграција во НАТО во Црна Гора е зголемена. [AФП] Во изминативе 18 месеци, поддршката на граѓаните на Црна Гора за пристапување во НАТО е зголемена за 4,4 отсто. Експертите и официјалните претставници велат дека промената се должи на кризата во Украина и кампањата во Подгорица за добивање поддршка за Алијансата. Во моментов повеќе од 35 отсто од населението е за НАТО, додека бројот на оние што се противат на пристапувањето е намален за 8 отсто и изнесува 44,5 отсто, според црногорскиот Центар за демократија и човекови права (ЦЕДЕМ). Околу 20 отсто од граѓаните во моментов се неопределени во однос на интеграцијата на Црна Гора во НАТО. Ненад Копривица, извршен директор на ЦЕДЕМ, изјави за SETimes дека пристапувањето во Алијансата е, исто така, тесно поврзано со пристапувањето во ЕУ. „НАТО е политичко-воена организација која се залага за истите вредности, принципи и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 199 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црна Гора и Турција ги зајакнуваат воените врски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: