Црна Гора и Турција ги зајакнуваат воените врски

Воената соработка меѓу Турција и Црна Гора ќе биде од полза за кандидатурата на Подгорица за влез во НАТО, велат официјалните претставници. Турција има активни воени сили од околу 623.000 припадници. [AФП] Новиот петгодишен договор од областа на одбраната меѓу Црна Гора и Турција ќе вклучува обука на војници и ќе биде важен за црногорската армија и кандидатурата на земјата за влез во НАТО, велат официјалните претставници и експертите. Турција е долгогодишна членка на НАТО и има напредни капацитети во областа на воената едукација и обука, што ја прави идеален партнер за балканските земји. „Сега имаме услови припадниците на црногорските армиски сили да ги школуваме и обучуваме во турските воени академии, воените полигони и центрите за обука“, рече за SETimes Санела Ѓозгиќ, портпарол на црногорското Министерство за одбрана. „Тоа подразбира учество во вежби, испраќање набљудувачи на вежбите, логистички системи, воена медицина и здравство, комуникации, електроника и информатички системи, неборбени операции како ...
| | веќе видена | слични

Процесот на интеграција во НАТО ќе помогне Црна Гора да стане подобро место за живеење, велат експертите и граѓаните. Поддршката за процесот на интеграција во НАТО во Црна Гора е зголемена. [AФП] Во изминативе 18 месеци, поддршката на граѓаните на Црна Гора за пристапување во НАТО е зголемена за 4,4 отсто. Експертите и официјалните претставници велат дека промената се должи на кризата во Украина и кампањата во Подгорица за добивање поддршка за Алијансата. Во моментов повеќе од 35 отсто од населението е за НАТО, додека бројот на оние што се противат на пристапувањето е намален за 8 отсто и изнесува 44,5 отсто, според црногорскиот Центар за демократија и човекови права (ЦЕДЕМ). Околу 20 отсто од граѓаните во моментов се неопределени во однос на интеграцијата на Црна Гора во НАТО. Ненад Копривица, извршен директор на ЦЕДЕМ, изјави за SETimes дека пристапувањето во Алијансата е, исто така, тесно поврзано со пристапувањето во ЕУ. „НАТО е политичко-воена организација која се залага за истите вредности, принципи и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 90 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 104 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 77 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 261 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црна Гора и Турција ги зајакнуваат воените врски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: