Почина најстариот човек на светот на 146 години

Почина најстариот човек на светот на 146 годишна возраст откако претходно неколку дена преатојувал во болница. Неговото име е Содимеџо од Индонезија, познат како Мба Гото (дедо Гото) кој ги надживеа своите четири жени . Во Индонезија, како официјални податоци, датумите на раѓање почнале да се бележат во 1990 година, затоа нема податоци за неговиот ден на раѓање, но се знае дека е роден во декември 1870та година. соседите од селото на дедо Гото,во провинцијата Јава, велат дека тој бил вистински херој. Им раскажувал приказни за војната против Јапонија и холандските колонизатори. Содимеџо бил тежок пушач. Од своите 4 жени имал вкупно 10 деца. Го надживеал пет негови деца, 12 внуци, 17 правнуци и два пра-пра-внуци.
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 163 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 75 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 85 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 247 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 100 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина најстариот човек на светот на 146 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: