Peugeot 208 GTi со 200 „коња“ и ограничена серија

Со промоцијата на 208 GTi, Peugeot отвора нова страница во својата спортска историја. Со оглед на пазарните успеси на 205 GTi, новото „тркачко возило“ доаѓа со карактеристики на тековната палета на Французите, со нагласена визуелна спортска стилистика, високоефективен погонски агрегат, богата стандардна и дополнителна опрема, и други. По повод промоцијата на 208 GTi, Peugeot пушта во продажба негова лимитирана серија, во која се вклучени дури 50 автомобили. Со Satin Pearlescent White екстериер, во опремата се вклучени уникатни 17 инчи бандажи, надолжна лента во предниот дел со француското знаме, систем за навигација, луксузен аудио система и друго. Peugeot 208 GTi тежи 1.160 кг. и е опремен со 1,6 литарски бензински мотор кој генерира максимална моќност од 200 КС и максимален вртежен момент од 275 Нм. 208 GTi е во состојба да се забрза од 0 до 100 км/ч за помалку од 7 секунди и да помине километар од „старт“ за 27 секунди. Уште повеќе возбудлива искуство на патот ветува електронска стабилност и нејзината ...
| | веќе видена | слични

Малиот лут лав 208 GTi со кого Peugeot на светската автомобилска сцена го враќа сеќавањето на легендарниот 205 GTi пристигнува пред салонот во Париз каде ќе се случи светската премиера. Потоа следуваат продажбите, но не пред пролет следната година. Како и да е Peugeot 208 GTi плени со својот настап и својата моќ. Под хауба како што беше најавено го пакува турбото од 1.6 литри навиено на 200 КС. Моќните коњи и масивниот вртежен момент од 275 Nm од моторот преку менувачот со шест тесно распоредени преносни односи се пренесуваат врз подлогата преку предните тркала. За потполна контрола се грижи дотераното подвозје со нови поцврсти и покуси пружини и соодветни амортизери кои доаѓаат од Peugeot Sport. Дополнително проширена е трагата на задна оска за 20 mm и на предната за 10 mm. Додадени се засилувања на предната подрамка која ја носи суспензијата, а одзади меѓу амортизерите е поставена попречна греда. Така е постигната поголема крутост која заедно со подебелите стабилизатори и подобреното управување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска за ТВ21, во врска со случајот „Монструм“, на прашањето: Дали сега во ваква позиција може да ...
сите 156 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Во Министерството за правда е пристигнато известувањето од Министерството за внатрешни работи дека поранешниот премиер Никола Груевски се наоѓа во Унгарија. Oд ...
сите 54 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Peugeot 208 GTi со 200 „коња“ и ограничена серија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: